Słowniczek
organizacja certyfikująca produkty rolnictwa ekologicznego według międzynarodowych wymogów.
stowarzyszenie producentów żywności metodami ekologicznymi.
żywność, która powstała z genetycznie zmodyfikowanych organizmów.
organizm, którego materiał genetyczny nie powstał w naturalny sposób; materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych na skutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.
rodzaj rolnictwa, w którym stosowane są jedynie środki naturalnego pochodzenia; czas siewów i sadzenia ustalany jest na podstawie kalendarza biodynamicznego, który uwzględnia rytmy astronomiczne.
państwowa inspekcja, której misją jest nadzór nad jakością handlową importowanych oraz eksportowanych artykułów rolno- spożywczych, ich ocena i wydawanie świadectw w zakresie jakości, powiadamianie o decyzjach dotyczących ewentualnych niebezpiecznych właściwości artykułów, kontrola artykułów objętych odrębnymi przepisami o szczególnym charakterze; zadaniem inspekcji jest również sprawowanie kontroli nad składowaniem i transportem artykułów rolno‑spożywczych.
instytucja kontrolno‑nadzorcza powołana przez państwo; jej zadania to zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, przeprowadzanie kontroli weterynaryjnej w handlu i przewozie zwierząt oraz nadzór nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego.
podatek, któremu podlegają grunty sklasyfikowane jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione; podatkiem rolnym nie są objęte grunty zajęte na prowadzenie działalności innej niż rolnicza.
stosunek efektywności produkcji do nakładu pracy.
sposób gospodarowania polegający na prowadzeniu produkcji rolnej wyłącznie w oparciu o naturalne środki i płodozmian; zwierzęta z takich gospodarstw są karmione naturalną paszą i chowane na naturalnej ściółce; głównym celem tego typu działalności jest produkcja zdrowej żywności.
rolnictwo ukierunkowane głównie na zaspokojenie potrzeb rolników i ich rodzin; jedynie niewielkie nadwyżki są sprzedawane na polskich rynkach.
zbiór wszystkich przedsięwzięć dotyczących sektora rolnego, które podejmowane są przez Unię Europejską w celu wypełnienia postanowień traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.