Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Procedura przyjęcia do domu pomocy społecznejGłówne punkty odbycia procedury umieszczenia osoby starszej w Domu Pomocy Społecznej to:
Złożenie wniosku o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania Seniora (na terenie gminy stałego zameldowania wnioskodawcy). Po złożeniu wniosku pracownik socjalny Ośrodka przeprowadza wywiad środowiskowy. Zgodnie z prawem wywiad powinien mieć miejsce najpóźniej w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
Przygotowanie wymaganych dokumentów w postaci: decyzji rentowej, emerytalnej, decyzji z KRUS, które potwierdzą dochody osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Jest to warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do kosztów pobytu ze środków gminy dla osób lub rodzin, które nie są w stanie pokrywać pełnych kosztów miesięcznego utrzymania w placówce. Wnioskodawca musi również pisemnie wyrazić zgodę na odpłatność za pobyt w DPS. W tym celu wymagany jest jego własnoręczny podpis na stosownym oświadczeniu, które przygotowuje pracownik socjalny.
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia uzyskane od lekarza rodzinnego. Ważną kwestią jest, żeby w treści zaświadczenia lekarz stwierdził, czy zachodzi konieczność pomocy ze strony osoby trzeciej, ewentualnie, że osoba ubiegająca się o skierowanie do DPS nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.
Przygotowanie dokumentów, które poświadczać będą wysokość dochodów osób zobowiązanych do alimentacji (osób, które wspólnie zamieszkują). W pierwszej kolejności zalicza się do nich osoby najbliższe: współmałżonka, dzieci, rodziców itp. U tych krewnych również przeprowadzany jest wywiad środowiskowy.
Jeśli ubiegający się posiada tytuł kombatancki lub był osobą represjonowaną w czasie wojny lub w okresie powojennym, również potrzebny jest odpowiedni dokument potwierdzający ten fakt.
Zapoznaj się z wykresem i wykonaj polecenie.
Porównaj ze sobą dane na wykresach.
Wykres A
Wykres B
Zapoznaj się z fragmentem ustawy i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieciArt. 4
1. Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. (…)Art. 5
Świadczenie wychowawcze przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2, w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko.