Sprawdź się

Na obrazie widać Pitagorasa siedzącego pod drzewem w niebieskiej todze. Jest otoczony przez nagie kobiety i mężczyzn, którzy trzymają w dłoniach owoce. Nieopodal niego, po prawej stronie znajduje się duży stos warzyw i owoców. Po lewej stronie stoi trzech ubranych mężczyzn, którzy z zainteresowaniem i w skupieniu słuchają nauk Pitagorasa.
Zastanów się, które z poglądów Pitagorasa wpłynęły na kształtowanie się jego diety. Zapisz swoje przypuszczenia.
Pitagorejczycy liczbie 10 przypisywali znaczenie symboliczne. Była ona symbolem...
- sprawiedliwości.
- doskonałości.
- roztropności.
- miłości.
Rozstrzygnij, które twierdzenia są prawdziwe, a które są fałszywe.
| twierdzenie | prawda | fałsz |
| Pitagoras założył szkołę filozoficzno-religijną, tzw. Związek Pitagorejski. | □ | □ |
| Członkami Związku Pitagorejskiego byli tylko mężczyźni. | □ | □ |
| W V w. p.n.e. Związek Pitagorejski podzielił się na trzy odłamy: akusmatycy, orfitycy i matematycy. | □ | □ |
| Członkowie stowarzyszenia mieli obowiązek codziennie przeprowadzać rachunek sumienia. | □ | □ |
| Piagorejczycy twierdzili, że idealne relacje liczbowe są warunkiem powstania piękna. | □ | □ |
Na czym polegał dualizm antropologiczny pitagorejczyków? Czy potrafisz wskazać współczesne ślady tej myśli?
Jak sądzisz, które odkrycia Pitagorasa były największe i co mają wspólnego z myśleniem filozoficznym?
Pitagorejczycy wierzyli, że Tu uzupełnij, z której wyłonił się świat, jest Tu uzupełnij. Jedynce odpowiada Tu uzupełnij, z niej wyłania się dwójka, której odpowiada Tu uzupełnij, potem trójka, której odpowiada Tu uzupełnij, z niej z kolei wyłania się czwórka, której odpowiada Tu uzupełnij, i tak dalej. Symbolem siły twórczej liczb jest Tu uzupełnij. Ma postać Tu uzupełnij złożonego z Tu uzupełnij punktów: Tu uzupełnij na każdym boku i Tu uzupełnij w środku.
Uzupełnij tekst podanymi wyrazami. Pamiętaj o użyciu poprawnej formy gramatycznej.
płaszczyzna • liczba • trójkąt równoboczny • jeden • zasada/arché • punkt • linia prosta • cztery • arcyczwórka/tetraktys • trójwymiarowa przestrzeń • dziesięć
Pitagorejczycy wierzyli, że ............................, z której wyłonił się świat, jest ............. Jedynce odpowiada ............, z niej wyłania się dwójka, której odpowiada ........................, potem trójka, której odpowiada ........................, z niej z kolei wyłania się czwórka, której odpowiada ...................................................., i tak dalej. Symbolem siły twórczej liczb jest ............................................. Ma postać .................................................. złożonego z ...................... punktów: ............ na każdym boku i ............ w środku.
Jakie metafizyczne poglądy głosili pitagorejczycy? Skąd pochodziły?
Napisz esej na temat: Liczba jako zasada rzeczywistości.