Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Przyporządkuj definicje do odpowiednich teorii kwasów i zasad.

RDjBE5PcnXziD
Teoria Arrheniusa Możliwe odpowiedzi: 1. Kwas jest związkiem, który może przyjąć wolną parę elektronową, a zasada jest donorem wolnej pary elektronowej., 2. Kwas jest związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodoru, a zasada związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodorotlenkowy OH-., 3. Kwas jest związkiem który jest dawcą protonu, a zasada jest związkiem który jest akceptorem protonu. Teoria BrønstedaLowry’ego Możliwe odpowiedzi: 1. Kwas jest związkiem, który może przyjąć wolną parę elektronową, a zasada jest donorem wolnej pary elektronowej., 2. Kwas jest związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodoru, a zasada związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodorotlenkowy OH-., 3. Kwas jest związkiem który jest dawcą protonu, a zasada jest związkiem który jest akceptorem protonu. Teoria Lewisa Możliwe odpowiedzi: 1. Kwas jest związkiem, który może przyjąć wolną parę elektronową, a zasada jest donorem wolnej pary elektronowej., 2. Kwas jest związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodoru, a zasada związkiem, który dysocjuje, odszczepiając jon wodorotlenkowy OH-., 3. Kwas jest związkiem który jest dawcą protonu, a zasada jest związkiem który jest akceptorem protonu.
1
Ćwiczenie 2
R17m4LRMvPOLP
Elektrolity to substancje, w których roztworach swobodnie mogą przemieszczać się jony, dzięki czemu roztwory te przewodzą prąd elektryczny. Powstają na wskutek rozpuszczenia substancji w odpowiednim rozpuszczalniku. Z poniższych przykładów wybierz związki, których wodne roztwory będą przewodzić prąd elektryczny. Możliwe odpowiedzi: 1. NaCl, 2. BaSO4, 3. HCl, 4. KCl, 5. Na2S2O3, 6. C6H12O6
2
Ćwiczenie 3

W poniższych równaniach reakcji wskaż pary sprzężonych ze sobą kwasów i zasad.

R1CAcwW3WMRA1
C6H5OH+H2OC6H5O-+H3O+ Możliwe odpowiedzi: 1. C6H5OHC6H5O-, 2. H2OH3O+, 3. C6H5OHH3O+, 4. C6H5O-H3O+, 5. C6H5O-H2O, 6. C6H5OHH2O
RWanWbN7jSQr3
H2S+H2OHS-+H3O+ Możliwe odpowiedzi: 1. H2SHS-, 2. H2OH3O+, 3. H2SH3O+, 4. HS-H3O+, 5. HS-H2O, 6. H2SH2O
RVfYA3rVWS0u7
3. HNO2+H2ONO2-+H3O+ Możliwe odpowiedzi: 1. HNO2NO2-, 2. H2OH3O+, 3. HNO2H3O+, 4. NO2-H3O+, 5. NO2-H2O, 6. HNO2H2O
21
Ćwiczenie 4

Napisz równanie dysocjacji elektrolitycznej poniższych związków, zgodnie z teorią BrønstedaLowry'ego.

1. H2SO4

2. HF

3. HNO3

RtzbRcU9rn2Sa
Napisz równanie dysocjacji elektrolitycznej poniższych związków. 1. H2SO4 2. HF 3. HNO3.
RqXlazVAB3Wtb
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
21
Ćwiczenie 5

Woda jest przykładem związku amfiprotycznego – oznacza to, że może zachowywać się jak kwas i zasada. Na przykładzie reakcji autoprotolizy wody wyjaśnij, dlaczego tak się dzieje.

RdKFTSQppiFSs
Woda jest przykładem związku amfiprotycznego – oznacza to że może zachowywać się jak kwas i zasada. Na przykładzie reakcji autoprotolizy wody, wyjaśnij dlaczego woda może zachowywać się jak kwas i zasada. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 6

pH definiowane jest jako ujemny logarytm ze stężenia molowego jonów hydroniowych.

pH=-logH3O+

Przygotowano roztwór kwasu chlorowodorowego o stężeniu 0,25 moldm3. Oblicz pH otrzymanego roztworu.

R1cfoVgGB9uxw
pH definiowane jest jako ujemny logarytm ze stężenia molowego jonów hydroniowych. pH = -log[H3O+] Przygotowano roztwór kwasu chlorowodorowego o stężeniu 0,25 mol/dm3. Oblicz pH otrzymanego roztworu (Uzupełnij).
ROqCV4QZnDVlh
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
31
Ćwiczenie 7

Wyjaśnij, dlaczego chlorowodór nie zmienia barwy papierka uniwersalnego.

R1BqPG2jwUFRC
Wyjaśnij, dlaczego gazowy kwas chlorowodorowy nie zmienia barwy papierka uniwersalnego? (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Walina jest aminokwasem nieprodukowanym przez organizm ludzki, dlatego ważne jest, aby dostarczać ją razem z dietą. Może być i kwasem, i zasadą. Na podstawie odpowiednich reakcji z wodą wykaż, że może zachowywać się i jak kwas, i jak zasada.

R1FrOtHBhvjTK
Walina
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RCvnwbSrUbWNs
(Uzupełnij).

Walina jest aminokwasem nieprodukowanym przez organizm ludzki, dlatego ważne jest, aby dostarczać ją razem z dietą. Może być i kwasem, i zasadą, posiada grupę aminową i grupę karboksylową.

R17xsgv226n2i3
Ćwiczenie 8
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.