Pokaż ćwiczenia:
RvI7ER4aGrISh1
Ćwiczenie 1
Na trzech rysunkach pokazane są linie pola elektrycznego. Rys. a: linie są równolegle do siebie. Ich kierunek jest poziomy i skierowane są w prawo. Rys. b: linie tworzą współśrodkowe okręgi. Strzałki na okręgach wskazują kierunek zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Rys. c: linie wychodzą z jednego punktu i skierowane są na zewnątrz.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RbIHY2rEuNAi3
Ćwiczenie 1
Na trzech rysunkach pokazane są linie pola elektrycznego. Możliwe odpowiedzi: 1. Linie są równolegle do siebie. Ich kierunek jest poziomy i skierowane są w prawo., 2. Linie tworzą współśrodkowe okręgi. Strzałki na okręgach wskazują kierunek zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara., 3. Linie wychodzą z jednego punktu i skierowane są na zewnątrz.
R10VEhAZml57q1
Ćwiczenie 2
Źródło centralnego pola elektrostatycznego otoczone jest sferą. Jak zależy liczba linii pola przecinających powierzchnię sfery od jej promienia? Możliwe odpowiedzi: 1. liczba linii pola rośnie z promieniem sfery, 2. liczba linii pola maleje z promieniem sfery, 3. liczba linii pola nie zależy od promienia sfery
RSTmG0g1mEhcA1
Ćwiczenie 3
Możliwe odpowiedzi: 1. naładowana płaszczyzna, 2. naładowana nić, 3. ładunek punktowy
R1Wp0ZqTK38AM1
Ćwiczenie 4
Łączenie par. Punkt P znajduje się w pewnej odległości od ładunku wytwarzającego pole elektrostatyczne. Wektor natężenia pola w punkcie P. . Możliwe odpowiedzi: nie zmieni się, . . Możliwe odpowiedzi: nie zmieni się, . . Możliwe odpowiedzi: nie zmieni się,
R1G5McMEopvNQ1
Ćwiczenie 5
Na trzech wykresach na osi poziomej odłożono odległość, a na osi pionowej natężenie pola elektrycznego. Wykres a. jest poziomą linią prostą. Wykres b. jest linią wznoszącą się łagodnym łukiem do góry. Wykres c. jest hiperbolą, która asymptotycznie dąży do obu osi.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1YXC9fQpV2p3
Ćwiczenie 5
Na trzech wykresach na osi poziomej odłożono odległość, a na osi pionowej natężenie pola elektrycznego. Możliwe odpowiedzi: 1. Wykres a. jest poziomą linią prostą., 2. Wykres b. jest linią wznoszącą się łagodnym łukiem do góry., 3. Wykres c. jest hiperbolą, która asymptotycznie dąży do obu osi.
31
Ćwiczenie 6

Wyprowadź wzór na wartość wypadkowego natężenia pola elektrycznego od dwóch identycznych ładunków punktowych q, oddalonych od siebie o 2a, w punkcie położonym w odległości x od środka między ładunkami.

R76oOvztP4bVm
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
uzupełnij treść
RX1CgWjapt21b2
Ćwiczenie 7
Naładowana cząstka jest przesuwana w centralnym polu elektrycznym. Jak zależy praca przesunięcia cząstki od drogi, po której jest wykonywana? Możliwe odpowiedzi: 1. praca zależy od długości drogi, po której cząstka jest przesuwana, 2. praca zależy wyłącznie od początkowej i końcowej odległości od centrum pola
R1QwArzdkUtvf2
Ćwiczenie 8
Uzupełnij zdanie: Na naładowaną elektrycznie cząstkę w centralnym polu elektrycznym działa \ nie działa siła niezrównoważona. Cząstka zgodnie z zasadami dynamiki poruszać się będzie ruchem jednostajnym prostoliniowym \ jednostajnie zmiennym \ niejednostajnie zmiennym.