Sprawdź się
Materiał źródłowy do ćwiczeń nr 3–4.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Włączenie „acquis” Schengen w ramy prawne Unii EuropejskiejPoczątki starań państw członkowskich Wspólnot Europejskich, zmierzające do stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach, sięgają „szczytu” paryskiego w grudniu 1974 r. (…)
Jednak dopiero w 1984 r. udało się podpisać pierwszą umowę międzynarodową (…)
W roku tym prezydent Francji F. Mitterand i kanclerz Niemiec H. Kohl uzgodnili (…) stopniowe zniesienie kontroli na granicy francusko‑niemieckiej.
W preambule oświadczono, że coraz dalej idące zjednoczenie narodów europejskich musi znaleźć swój wyraz w tym, że wszyscy obywatele państw członkowskich WE będą mogli bez przeszkód przekraczać granice wewnętrzne. Ponadto zadeklarowano wolę wzmocnienia więzów solidarności pomiędzy oboma państwami, co miało przejawić się w zniesieniu przeszkód w wolnym przepływie osób przez ich granice.
Zapoznaj się z wykresem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z mapą i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Zarządzanie granicami zewnętrznymiKodeks graniczny Schengen stanowi główny filar zarządzania granicami zewnętrznymi. (…) Kodeks zobowiązuje państwa członkowskie do regularnego sprawdzania w odpowiednich bazach danych wszystkich osób przekraczających granice zewnętrzne, także tych, które zgodnie z prawem unijnym mogą się swobodnie przemieszczać (czyli obywateli UE i członków ich rodzin niebędących obywatelami UE). (…) Kontrole te obowiązują na wszystkich granicach zewnętrznych (powietrznych, morskich i lądowych) zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe.
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Schengen – informacjeSystem Informacyjny Schengen jest wspólną, elektroniczną bazą danych zapewniającą zautomatyzowane procedury wyszukiwania informacji o osobach i przedmiotach. Polska uczestniczy w Systemie Informacyjnym Schengen pierwszej generacji przy wykorzystaniu zaproponowanego przez Portugalię rozwiązania tymczasowego aplikacji SISone4ALL. (…)
Każde państwo wprowadza odpowiednie dane, które dostępne są dla określonych służb innych państw, w niezbędnym dla nich zakresie.