Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RDBrZpe9EaFyj1
Ćwiczenie 1
Które stwierdzenia są poprawne:
Możliwe odpowiedzi:
1. Woda płynąca z kranu jest w stanie równowagi pod warunkiem, że nie zmienia się jej temperatura.
2. Mieszanina lodu i wody o temperaturze topnienia pozostająca od godziny w układzie izolowanym jest w stanie równowagi dynamicznej.
3. Warunkiem równowagi termodynamicznej jest równość temperatur i ciśnień wewnątrz układu.
Rf3s2OGw5oAMY1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie, wybierając z nawiasu właściwe wyrażenie:

Układy izolowane (trzeba doprowadzić / dążą samoistnie) do stanu równowagi termodynamicznej.
R10J2v9P3X23U1
Ćwiczenie 3
Uzupełnij zdanie, wybierając z nawiasu właściwe wyrażenie:

Jeśli w układzie znajduje się mieszanina wody i lodu to układ (nigdy nie jest w stanie równowagi / zawsze jest w stanie równowagi / może być w stanie równowagi dynamicznej).
2
Ćwiczenie 4

Do puszki nalano farby i puszkę zamknięto. Temperatura farby jest taka sama jak temperatura otoczenia. Czy natychmiast po zamknięciu puszki układ jest w stanie równowagi termodynamicznej? Jaki stan równowagi ustali się w puszce?

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 5

W gorący dzień, gdy temperatura powietrza wynosiła 30°C, napełniono basen wodą o temperaturze 18°C. Uzasadnij, że woda w basenie nie jest w stanie równowagi termodynamicznej. Jakie procesy przebiegają w układzie?

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 6

Wodę zagotowano w zamkniętym czajniku elektrycznym. Czy układ jest w stanie równowagi? Jaki warunek musi być spełniony, aby układ osiągnął stan równowagi termodynamicznej?

Rj0pDwKC9pJrg3
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/kettle-copper-steam-boiling-boil-653673/ [dostęp 17.03.2022 r.].
uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 7

Przeanalizuj procesy doprowadzające do stanu równowagi termodynamicznej, jeśli do termosu zawierającego śnieg o temperaturze -3°C wrzucimy monetę rozgrzaną do temperatury 120°C. Masa śniegu jest taka, że nie cały śnieg ulegnie stopieniu.

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 8

Przeanalizuj procesy doprowadzające do stanu równowagi termodynamicznej, jeśli do termosu zawierającego wodę o temperaturze 70C wpuścimy parę wodną o temperaturze 120C. Masa pary jest taka, że ustali się temperatura końcowa równa 100°C. Co będzie zawierał termos, gdy ustali się stan równowagi? Jak nazwiesz ten stan równowagi termodynamicznej.

uzupełnij treść