Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Art. 2. Organy państwowe zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw.
RHwaPD0aHF37B
Wskaż, które z podanych stwierdzeń są prawdziwe, a które fałszywe. Prawo prasowe gwarantuje obywatelom polskim swobodny dostęp do informacji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Prasa w Polsce nie może opisywać spotkań polityków i ich prywatnych inwestycji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W Polsce nie mogą istnieć organy prasowe, które prezentują kulturę mniejszości narodowych. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Krytyka społeczna oznacza prawo dziennikarzy do wyrażania własnych opinii na temat działań rządu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Wskaż, które z podanych stwierdzeń są prawdziwe, a które fałszywe. Prawo prasowe gwarantuje obywatelom polskim swobodny dostęp do informacji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Prasa w Polsce nie może opisywać spotkań polityków i ich prywatnych inwestycji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W Polsce nie mogą istnieć organy prasowe, które prezentują kulturę mniejszości narodowych. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Krytyka społeczna oznacza prawo dziennikarzy do wyrażania własnych opinii na temat działań rządu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Wskaż, które z podanych stwierdzeń są prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie
Prawda
Fałsz
Prawo prasowe gwarantuje obywatelom polskim swobodny dostęp do informacji.
□
□
Prasa w Polsce nie może opisywać spotkań polityków i ich prywatnych inwestycji.
□
□
W Polsce nie mogą istnieć organy prasowe, które prezentują kulturę mniejszości narodowych.
□
□
Krytyka społeczna oznacza prawo dziennikarzy do wyrażania własnych opinii na temat działań rządu.
□
□
1
Ćwiczenie 2
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj zadanie.
Karta etyczna mediów precyzuje siedem zasad dobrego dziennikarstwa:
Zasada prawdy – dziennikarz ma obowiązek zabiegać o informację prawdziwą i sprostować informację fałszywą.
Zasada obiektywizmu – przedstawianie rzeczywistości niezależnie od poglądu dziennikarza.
Zasada oddzielania informacji od komentarza – chodzi o możliwość odróżniania przez odbiorcę faktów od opinii o nich.
Zasada uczciwości – dziennikarz działa zgodnie z własnym sumieniem, nie ulega wpływom, jest nieprzekupny.
Zasada szacunku i tolerancji – poszanowanie ludzkiej godności, praw, dóbr osobistych i prywatności.
Zasada pierwszeństwa dobra odbiorcy – interesy odbiorców są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców.
Zasada wolności i odpowiedzialności za formę i treść przekazu – wolność nakłada na dziennikarzy i wydawców odpowiedzialność za konsekwencje wynikające z publikacji treści.
/Źródło: Stanisław Sowa, Etyka dziennikarska w praktyce, psst.pl [online, dostęp: 30.03.2020]./
R1Jr5FaFwkRRs
RBaRCCkBGD2941
Ćwiczenie 3
1
Ćwiczenie 3
R1N3ic2VRNoQR
21
Ćwiczenie 4
Zapoznaj się z opisem ilustracji, a następnie wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem ilustracji, a następnie wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem ilustracji, a następnie wykonaj polecenie.
Przeanalizuj ilustrację i wykonaj zadanie.
R1FqCa4syqbkP
R8mvfj7kYU97e
Zastanów się, jakie umiejętności pomagają ludziom w budowaniu własnego zdania.
Umiejętność odróżniania opinii od faktów. Umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji i wyciągania wniosków.
21
Ćwiczenie 5
Zaponaj się z tekstem źródłowym i wykonaj zadanie.
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej Artykuł 11. Wolność wypowiedzi i informacji
Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
Szanuje się wolność i pluralizm mediów.
Artykuł 12. Wolność zgromadzania się i stowarzyszania się
Każdy ma prawo do swobodnego, pokojowego zgromadzania się oraz do swobodnego stowarzyszania się na wszystkich poziomach, zwłaszcza w sprawach politycznych, związkowych i obywatelskich, z którego wynika prawo każdego do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich dla obrony swoich interesów.
Partie polityczne na poziomie Unii przyczyniają się do wyrażania woli politycznej jej obywateli.
Artykuł 13. Wolność sztuki i nauki
Sztuka i badania naukowe są wolne od ograniczeń. Wolność akademicka jest szanowana.
R1edfhjZEpAlb
Zastanów się, jak obywatel zdobywa wiedzę na temat działań władz.
Rozstrzygnięcie: tak. Obywatele mają prawo do tworzenia własnych ocen dotyczących działań władz. Art 11.1 gwarantuje prawo do otrzymywania informacji bez ingerencji władz publicznych, natomiast art. 11.2 gwarantuje niezależność i pluralizm mediów.
Rozstrzygnięcie: nie – błędna odpowiedź.
311
Ćwiczenie 6
Przeanalizuj mapę i wykonaj polecenie.
RpqqmAxUtCjdM
RBlvnp51f5oxv
Przypomnij sobie, w których regionach świata dominuje system demokratyczny.
Istnieje duża zależność między systemem demokratycznym a pluralizmem medialnym. Z mapy wynika, że największa niezależność mediów występuje w większości państw europejskich, w Kanadzie, w Australii i Nowej Zelandii. Są to bez wątpienia państwa demokratyczne. Najbardziej zależne od systemu politycznego są media w Korei Północnej, gdzie nie ma demokracji.
31
Ćwiczenie 7
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj zadanie.
Źródło 1
Koncentracja i pluralizm mediów w Unii Europejskiej Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 25 września 2008 r. w sprawie koncentracji i pluralizmu mediów w Unii Europejskiej
D. mając na uwadze, że nadawcy publiczni muszą dysponować niezbędnymi zasobami i narzędziami zapewniającymi im rzeczywistą niezależność od nacisków politycznych i od mechanizmów rynkowych (…)
wzywa Komisję i państwa członkowskie do ochrony pluralizmu mediów, do zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do swobodnych i zróżnicowanych mediów we wszystkich państwach członkowskich oraz do zalecenia ewentualnych koniecznych ulepszeń;
jest przekonana, że pluralistyczny system mediów jest zasadniczym warunkiem dalszego istnienia demokratycznego europejskiego modelu społeczeństwa.
Źródło 2
R1eChKtNLMHY5
R3aq3BTdwW2u9
Przypomnij sobie, które państwa z wykresu są członkami Unii Europejskiej; sprawdź w tekście, jakie są warunki finansowania mediów.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest przede wszystkim realizowana w Danii, Austrii i Szwecji. Tam są najwyższe opłaty abonamentowe, co uniezależnia media publiczne od gry rynkowej i konieczności finansowania z reklam. Media publiczne mogą wpływać na podnoszenie poziomu merytorycznego i technologicznego na rynku medialnym, stają się wyznacznikiem poziomu mediów.
31
Ćwiczenie 8
Przeanalizuj wykres i wykonaj zadanie.
R16UmYREeqkQB
R1aQQVemmazmd
Zwróć uwagę na popularność obu mediów wśród twojego pokolenia.
Zgodnie z badaniami reklama telewizyjna będzie się utrzymywać na podobnym poziomie, z lekką tendencją wzrostową. Natomiast nastąpi szybki wzrost wykorzystania internetu w kampaniach reklamowych, choć jeszcze w 2016 r. reklama w internecie była mniej popularna niż reklama telewizyjna. Te zmiany wynikają z faktu wchodzenia na rynek nowych konsumentów, częściej korzystających z portali internetowych na telefonach komórkowych.