Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
ROJvT1aCsmlTR1
Ćwiczenie 1
Jaka jest podstawowa cecha bryły sztywnej? Możliwe odpowiedzi: 1. wysoka twardość materiału, z którego jest wykonana, 2. zachowanie niezmiennego kształtu, także w obecności sił, 3. reakcja na siłę zgodnie z zasadami dynamiki Newtona
R5KUwYQGgEgwH1
Ćwiczenie 2
W trakcie testów na obracającym się kole samochodowym zamontowano znacznik, czyli punkt odróżniający się od reszty obiektu np. kolorem. Nagrano film podczas obracania się koła i poddano go analizie, śledząc położenie znacznika. Z obliczeń wynikło, że znacznik przemieścił się w krótkim czasie Δt o kąt α= 30°. Wiedząc, że koło ma średnicę 20 cali i znacznik zamontowano w połowie promienia koła, podaj, jaki kąt zatoczyłby znacznik znajdujący się na obwodzie koła.
Odpowiedź: Tu uzupełnij °
Ra9q64dnr0NAd1
Ćwiczenie 3
Aby zbadać ruch obrotowy szczególnie szybko obracających się obiektów, można nagrywać je w zwolnionym tempie i analizować ruch poszczególnych punktów. Dla ułatwienia śledzenia wybranego punktu umieszcza się na nim znacznik, czyli element o np. innym kolorze niż kolor obiektu, przez co łatwo śledzić go na obrazie z filmu. Gdybyście mieli przeprowadzić taki eksperyment, to w którym punkcie ciała umieścilibyście znacznik? Możliwe odpowiedzi: 1. jak najdalej od osi obrotu, 2. w osi obrotu, 3. w połowie odległości między środkiem ciała a jego krawędzią, 4. nie ma to znaczenia
Ćwiczenie 4

Rozpatrujemy ciało, składające się ze skończonego zbioru punktów materialnych. Wśród nich wyróżniamy punkt , który nie leży na osi obrotu tego ciała. Wykonuje ono ruch obrotowy, a punkt  obiega oś dokładnie jeden raz od chwili do chwili . Na wykresie poniżej przedstawiono możliwe zależności od czasu odległości pomiędzy punktem  a losowo wybranym punktem  tej bryły.

R1M9JdOycAtRx

Wskaż wszystkie krzywe, które wykluczają stosowanie do tego ciała przybliżenia bryły sztywnej, oraz określ, ile różnych punktów należy zbadać, by wykluczenie to było poprawne.

R1JULcMcwaEF9
Wskaż najbardziej trafne uzupełnienie warunku wykluczającego stosowanie przybliżenia bryły sztywnej do opisu tego układu punktów. Zależności d(t) o charakterze takim jak dla linii (A) (B) (C) (C) wykluczają stosowanie przybliżenia bryły sztywnej.
Wystarczy do tego wykluczenia, by zależności te były spełnione
dla jednego punktu Q.
dla dwóch-trzech różnych punktów Q.
dla większości punktów Q.
muszą być spełnione dla wszystkich punktów Q.
RCIcTG3Ozm9Cv2
Ćwiczenie 5
Jaka temperatura jest temperaturą graniczną, powyżej której pręt aluminiowy nie może być traktowany jako bryła sztywna? Możliwe odpowiedzi: 1. temperatura pokojowa, 2. około 660,3°C, 3. to nie zależy od temperatury
RMMlWAEe3ZZ2r2
Ćwiczenie 6
Czy narciarz wykonujący akrobacje jest bryłą sztywną?
Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1365738 [dostęp 26.03.2022], domena publiczna.
31
Ćwiczenie 7

W obracającym się kole rowerowym kolarz zamontował licznik rowerowy, przyczepiając czujnik do widelca (przedniej części roweru, do której przymocowane jest przednie koło), a magnes umieszczając na końcu szprychy, w dużej odległości od środka koła. Ile obrotów wykonałby magnes, gdyby został umieszczony na początku szprychy, czyli bliżej środka koła? Uzasadnij odpowiedź.

uzupełnij treść
Rfb1WT3zUDWqG3
Ćwiczenie 8
W ćwiczeniu są zdjęcia:
1. toczącej się czerwonej kuli na tle ustawionych kręgli.
2. dwóch prostokątnych skrawków kraciastego materiału, leżących na szarej podłodze.
3. zdjęcie metalowego pręta ułożonego w pozycji poziomej.
4. zdjęcie nieugotowanego makarony w postaci świderków nasypanych chaotycznie do pewnego naczynia.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/kr%c4%99gle-szpilki-pi%c5%82ka-gra-aleja-596766/ [dostęp 26.03.2022], https://pixabay.com/pl/photos/makaron-rotini-surowy-brutalny-2093/ [dostęp 26.03.2022], domena publiczna.
Ćwiczenie 9
R94NTRTu33rss2
Na wykresie poniżej przedstawiono fragment wyników analizy obrazu poruszającego się ciała, w którym zaznaczono zmianę położenia dwóch punktów tego ciała. Jaki wniosek można wyciągnąć, analizując ten wykres:
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.