Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstami źródłowymi i wykonaj ćwiczenie.
Tekst I
Podział kompetencji pomiędzy państwa członkowskie i UE oraz podstawowe zasady systemu ustrojowego i prawnego UE po Traktacie z LizbonyUE może podejmować działania tylko na podstawie kompetencji przyznanych jej w Traktatach, tzn. UE ma tylko takie kompetencje, jakie zostały jej przyznane traktatowo i nie może własną mocą zwiększać, ograniczyć czy modyfikować swoich kompetencji. UE nie przysługuje tzw. kompetencja kompetencyjna. O kompetencjach UE decydują jej państwa członkowskie.
Tekst II
Rodzaje kompetencji Unii Europejskiej a unijna polityka podatkowaW związku z tym, Unia Europejska jest odpowiedzialna za jakąś sprawę na tyle, na ile kompetencje w tym zakresie zostały na nią przeniesione (przekazane) przez państwa członkowskie. Określając rodzaje kompetencji przynależnych Unii Europejskiej i państwom członkowskim należy wskazać, że z TUE można wyinterpretować zasadę domniemania kompetencji państw członkowskich.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Prawne aspekty implementacji prawa UE do systemu prawnego RPTrzeba w tym miejscu zauważyć, że prawo pochodne UE jest wprawdzie uchwalane przez instytucje Unii Europejskiej, ale jednocześnie w jego powstawaniu biorą udział przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, zasiadający w instytucjach UE, reprezentujący władzę ustawodawczą oraz władzę wykonawczą w swoich państwa. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż prawo UE jest tworzone (powstaje) zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak również na poziomie państw członkowskich.