Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RHQhnPFNw4PMu1
Ćwiczenie 1
Zaznacz prawidłowe odpowiedzi. Możliwości wyboru: Pierwsza możliwość: Nierówność x podzielone przez y, dodać y podzielone przez x, jest mniejsze lub równe dwa, jest spełniona dla wszystkich liczb rzeczywistych x, y różnych od zera. Druga możliwość: Dla każdych dwóch liczb nieujemnych, suma tych liczb jest nie mniejsza od podwojonego pierwiastka z iloczynu tych liczb. Trzecia możliwość: suma kwadratów dwóch liczb całkowitych jest zawsze większa od podwojonego iloczynu tych liczb. Czwarta możliwość: Jeśli a jest liczbą dodatnią to suma jeden podzielone przez a, dodać a, jest nie mniejsza od 1.
R1F40SESudoGR1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij kolejne kroki dowodu równości otwarcie nawiasu a dodać b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej podzielone przez 4, odjąć otwarcie nawiasu a odjąć b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej podzielone przez 4 równa się a razy b, dla a większego od zero i b większego od zero. Otwarcie nawiasu a dodać b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej podzielone przez 4, odjąć otwarcie nawiasu a odjąć b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej podzielone przez 4 równa się a razy b. Otwarcie nawiasu a dodać b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej odjąć otwarcie nawiasu a odjąć b zamkniecie nawiasu do potęgi drugiej równa się pole odpowiedzi razy a razy b. L równa się a do potęgi drugiej dodać b do potęgi drugiej dodać pole odpowiedzi odjąć a do potęgi drugiej odjąć pole odpowiedzi dodać dwa razy a razy b. L równa się pole odpowiedzi razy a razy b. L równa się P. Odpowiedzi do wyboru: b do potęgi drugiej, cztery, cztery, 2 razy a razy b.
R1Piq4zoAocu42
Ćwiczenie 3
Oceń prawdziwość każdej nierówności, jeżeli a większe od zera i b większe od zera. Zaznacz prawidłowe odpowiedzi. Pierwsza odpowiedź: dwa razy otwarcie nawiasu a do potęgi drugiej odjąć a razy b zamknięcie nawiasu dodać b do potęgi drugiej jest większe lub równe zeru. Druga odpowiedź: dwa jest mniejsze lub równe cztery podzielone przez a, dodać a podzielone przez cztery. Trzecia odpowiedź: a do potęgi czwartej odjąć a do potęgi drugiej razy b do potęgi drugiej jest mniejsze lub równe a do potęgi drugiej razy b do potęgi drugiej odjąć b do potęgi czwartej. Czwarta odpowiedź: a jest równe lub większe od dziesięć odjąć dwadzieścia pięć podzielone przez a.
ROLNsupinGmfM2
Ćwiczenie 4
Ile jest par a,b liczb naturalnych a, b, dla których spełniona jest nierówność a2+b22<1-ab? Możliwe odpowiedzi: 1. 0, 2. 1, 3. 2, 4. 3
R1GQB3AUEcmCD2
Ćwiczenie 5
Uzupełnij dowód twierdzenia, przeciągając w odpowiednie miejsca podane wyrażenia. Twierdzenie: Dla każdych liczb rzeczywistych dodatnich a, b, prawdziwa jest nierówność Dwa podzielone przez otwarcie nawiasu jeden podzielone przez a, dodać jeden podzielone przez b zamkniecie nawiasu jest mniejsze lub równe a dodać b, podzielone przez dwa. Dwa podzielone przez otwarcie nawiasu jeden podzielone przez a, dodać jeden podzielone przez b zamkniecie nawiasu jest mniejsze lub równe a dodać b, podzielone przez dwa. Pole wyboru jest mniejsze lub równe a dodać b, podzielone przez dwa. Dwa razy a razy b, podzielone przez a dodać b, jest mniejsze lub równe pole wyboru. Cztery razy a razy b, podzielone przez a dodać b, odjąć pole wyboru, jest mniejsze lub równe zero. Cztery razy a razy b, odjąć a do potęgi drugiej, odjąć dwa razy a razy b, odjąć pole wyboru, jest mniejsze lub równe zero. A do potęgi drugiej dodać b do potęgi drugiej odjąć pole wyboru jest równe lub większe od zera. Otwarcie nawiasu pole wyboru zamknięcie nawiasu do potęgi drugiej jest równe lub większe od zera.
R1FZZLYsjShNX2
Ćwiczenie 6
Wytłumacz, dlaczego kwadrat każdej liczby rzeczywistej jest nieujemny.
3
Ćwiczenie 7

Wykaż, że dla każdej liczby rzeczywistej x wartość wyrażenia W=25x2+5x-15x+1-5x+12-5x-12 jest liczbą całkowitą.

3
Ćwiczenie 8

Wykaż, że jeśli a, b, c są dowolnymi liczbami rzeczywistymi to a-ba+b-c-bc+b=a-ca+c.