Sprawdź się
W obu zdaniach wskaż poprawną odpowiedź.
Źródło: Tacyt, Roczniki, tłum. S. Hammer, Warszawa 2004, s. 357.
Źródło: Gajus Swetoniusz Trankwillus, Żywoty cezarów, Wrocław 1987, s. 86–244.
Na podstawie zamieszczonych niżej fragmentów autobiografii jednego z cesarzy określ jego tożsamość. Uzasadnij odpowiedź.
Odmówiłem przyjęcia władzy dyktatorskiej, chociaż chciał mi ją powierzyć i zaocznie, i w czasie mej obecności w Rzymie zarówno lud rzymski, jak i senat […]. Kiedy, za powszechną zgodą obywateli, osiągnąłem pełnię władzy i ugasiłem pożar wojen domowych, w czasie mego szóstego i siódmego konsulatu zrzekłem się moich legalnych uprawnień i przekazałem rzeczpospolitą wolnej decyzji senatu i ludu rzymskiego.
W czasach późnej republiki dominującym stylem w ukazywaniu ludzkiej postaci był tzw. weryzm, czyli drobiazgowe i realistyczne obrazowanie osób z uwzględnieniem wszelkich mankamentów ich urody. Przyjrzyj się dwóm zestawom rzeźb rzymskich przedstawionych poniżej: 1) elity społecznej okresu późnej republiki oraz 2) pierwszych cesarzy rzymskich. Porównaj oba style i wyjaśnij, dlaczego sposób portretowania uległ zmianie.
W czasach późnej republiki dominującym stylem w ukazywaniu ludzkiej postaci był tzw. weryzm, czyli drobiazgowe i realistyczne obrazowanie osób z uwzględnieniem wszelkich mankamentów ich urody. Zapoznaj się z opisami dwóch zestawów rzeźb rzymskich: 1) elity społecznej okresu późnej republiki oraz 2) pierwszych cesarzy rzymskich. Porównaj oba style i wyjaśnij, dlaczego sposób portretowania uległ zmianie.
elita późnej republiki:
pierwsi cesarze rzymscy: