1
Pokaż ćwiczenia:
RAAWFqFNDmFsF1
Ćwiczenie 1
Wybierz poprawną odpowiedź. Fotooddychanie zachodzi wtedy, gdy...: Możliwe odpowiedzi: 1. w środowisku rośliny występuje nadmiar dwutlenku węgla, niedobór tlenu i intensywne oświetlenie., 2. w środowisku rośliny występuje niedobór dwutlenku węgla, nadmiar tlenu i intensywne oświetlenie., 3. w środowisku rośliny występuje nadmiar dwutlenku węgla, niedobór tlenu i słabe oświe- tlenie., 4. w środowisku rośliny występuje niedobór dwutlenku węgla, nadmiar tlenu i słabe oświe- tlenie.
1
Ćwiczenie 2
R8MxwURkOdzsf
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
RHAmSuIMHei9g2
Ćwiczenie 3
Łączenie par. Oceń i zaznacz, czy podane stwierdzenia są prawdziwe (P), czy fałszywe (F).. Enzym RuBisCO ma podwójne działanie- potrafi działać jako enzym należący do oksygenaz oraz jako enzym należący do karboksylaz, przeprowadzając odpowiednie reakcje.. Możliwe odpowiedzi: P, F. W wyniku przyłączenia tlenu do rybulozo-1,5-bisfosforanu powstają produkty mające sumarycznie pięć atomów węgla, zamiast sześciu, jak ma to miejsce w cyklu Calvina.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Fotooddychanie jest procesem zwiększającym produktywność roślin dzięki zdolności do przyłączania do rybulozo-1,5-bisfosforanu nie tylko dwutlenku węgla, ale także i tlenu.. Możliwe odpowiedzi: P, F
21
Ćwiczenie 4
R1YJaACqHgjzp
Grafika przedstawia proces fotooddychania. Rozpoczyna się on w chloroplastach, gdzie w wyniku reakcji RuBP z tlenem i dwutlenkiem węgla powstaje kwas 3-fosfoglicerynowy oraz P-glikolan. P-glikolan przekształca się w glikolan. Kwas glicerynowy z wykorzystaniem ATP przekształca się w kwas 3-fosfoglicerynowy. Następnie w peroksysomach glikolan reaguje z tlenem, w wyniku czego powstaje glioksalan i nadtlenek wodoru. W reakcji glioksalanu z seryną powstaje glicyna oraz kwas hydroksypirogronowy. Glicyna w mitochondriach z użyciem NAD+ i z uwolnieiem NH4+ oraz CO2 przekształca się w serynę, która bierze udział w reakcji z glioksalanem. Kwas hydroksypirogronowy powstały w wyniku tej reakcji reaguje w peroksysomach z NADH, w wyniku czego powstaje kwas glicerynowy, który w chloroplastach zostaje przekształcony do kwasu 3-fosfoglicerynowego.
Przebieg fotooddychania.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RcHWCVm06V5ru
Na podstawie powyższego schematu dokończ podane poniżej zdania. Podczas fotooddychania enzym RuBisCO przyłącza CO2RuBPO2 do RuBPPGAp-glikolanu. Do peroksysomów wchodzi p-glikolanglicerynianglikolan. Do mitochondriów wchodzi glioksalanglicynaseryna. Następnie ponownie proces zaczyna obejmować chloroplasty. ATP w procesie fotosyntezy jest produkowanezużywanepomijane, gdyż jest to proces anabolicznykataboliczny.
Rnngn4sJIYmrn2
Ćwiczenie 5
Wybierz i zaznacz wszystkie stwierdzenia dotyczące fotooddychania, które są poprawne. Możliwe odpowiedzi: 1. Fotooddychanie bywa nazywane cyklem C2, ponieważ powstający fosfoglikan jest związkiem dwuwęglowym., 2. Rośliny o fotosyntezie typu C4 i CAM produkują więcej fosfoglikanu, niż rośliny o fotosyntezie typu C3., 3. Po przyłączeniu tlenu do rybulozo-1-5-bisfosforanu powstaje jedna cząsteczka kwasu fosfoglicerynowego oraz jedna cząsteczka fosfoglikolanu., 4. Podobnie jak w oddychaniu komórkowym podczas fotooddychania pobierany jest tlen, a wydzielany dwutlenek węgla, 5. Kwas fosfoglicerynowy powstaje w taki sam sposób jak podczas fazy jasnej fotosyntezy bez fotooddychania.
1
R5w2JbrAgjGqf21
Ćwiczenie 6
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: Pixabay , domena publiczna.
2
Ćwiczenie 6
RoxBftGxwtvkz
Zaznacz rośliny u których nie występuje fotooddychanie lub proces ten jest znacznie ograniczony. Możliwe odpowiedzi: 1. Kaktus, 2. Kukurydza, 3. Trzcina, 4. Jabłoń, 5. Malina, 6. Ogórek
31
Ćwiczenie 7

Aparaty szparkowe zbudowane są z komórek, których turgor reguluje otwarcie szparek. Jeśli turgor komórek szparkowych spada, szparki zamykają się. Jeśli natomiast jędrność komórek szparkowych jest wysoka, szparki pozostają otwarte. Ma to związek z transportem wody i jonów K+.

R15fRwi3dv5xy
Wyjaśnij, odwołując się do roli aparatów szparkowych, dlaczego w okresie letnich upałów pszenica daje mniejsze plony niż można by oczekiwać. (Uzupełnij).
1
311
Ćwiczenie 8
R1M1wBdMkTDLd
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RCERqVOChNONs
Na podstawie wiedzy własnej oraz zamieszczonej ilustracji wyjaśnij, w jaki sposób rośliny przeprowadzające fotosyntezę typu C4 ograniczyły fotooddychanie. Odwołaj się do cech budowy ich liści, różniących je od budowy liści roślin typu C3. (Uzupełnij).
Ćwiczenie 8
RmZBMduxufRTX
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.