Sprawdź się
Przyporządkuj osoby do poglądów, jakie reprezentowały.
Żadne poglądy nie pasują do tego myśliciela., Stan natury to stan, od którego należy uciec zły., Idealne państwo to <em>res publica</em>., W idealnym państwie powinni rządzić mędrcy-filozofowie., W idealnym państwie król dba o swoich poddanych., Idealny władca ma w sobie coś i z lisa, i lwa.
Platon | |
Cyceron | |
Św. Tomasz | |
Machiavelli | |
Thomas Hobbes | |
Karol Marksa |
Zapoznaj się z materiałami źródłowymi i wykonaj zadanie.
Watykan – najmniejsze państwo świata7 czerwca 1929 weszły w życie przepisy, które przeszły do historii pod nazwą „traktaty laterańskie”. Normowały one stosunki między Włochami a Stolicą Apostolską. Na mocy traktatu utworzono państwo niezależne i niepodległe – Państwo Watykańskie (Città del Vaticano) z pełnią suwerennej władzy i jurysdykcji na terenie Stolicy Apostolskiej.
Watykan w ONZ o Ziemi Świętej: „dwa państwa” i „status quo”Stolica Apostolska niezmiennie popiera koncepcję „dwóch państw”: żydowskiego i arabskiego z uchodźcami palestyńskimi oraz uznaje historyczne „status quo” Jerozolimy w zgodzie z dotychczasowymi rezolucjami ONZ – oświadczył na forum oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa abp Bernardito Auza. Potwierdził on wcześniejsze stanowisko Stolicy Apostolskiej dotyczące rozwiązania konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną.
Zapoznaj się z definicjami państwa w ujęciu socjologicznym i politologicznym i wykonaj ćwiczenie.
Ujęcie socjologiczne: Państwo to zorganizowana zbiorowość, której członków łączy więź zależności politycznej.
Ujęcie politologiczne: Państwo to zbiór instytucji publicznych odpowiedzialnych za organizację życia społecznego.
Zapoznaj się z fragmentem artykułu dotyczącego sytuacji Kosowa i wykonaj zadanie.
Kraj nie całkiem uznany. Dziś 10. rocznica deklaracji niepodległości KosowaMija dziesięć lat od wydarzenia, które po raz kolejny w historii wstrząsnęło „bałkańskim kotłem”. 17 lutego 2008 roku region, który niektórzy określiliby jako południowo‑zachodnią część Serbii, ogłosił jednostronnie niepodległość. Republika Kosowa stała się osobnym bytem państwowym. I choć mieni się państwem demokratycznym, posiadającym suwerenną władzę i ustrój, to jej status międzynarodowy jest nieustabilizowany. (…) Niepełna państwowość nie przeszkadza jednak kosowskiemu społeczeństwu w świętowaniu rocznicy proklamowania niepodległości.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj zadanie.
UE i USA zaniepokojone tureckimi odwiertami u wybrzeży CypruTurecka Republika Cypru Północnego została proklamowana w 1974 r. Turcja wysłała wtedy na wyspę swoje wojska w odpowiedzi na zamach stanu mający na celu zjednoczenie Cypru z Grecją. Ankara czuła się zobowiązana do obrony cypryjskiej mniejszości tureckiej, która stanowiła wówczas ok. 20 proc. mieszkańców wyspy.
Po inwazji ONZ zdecydowała się na nakreślenie „zielonej linii”, czyli pasa ziemi niczyjej o długości ok. 180 km, oddzielającego Cypr grecki od tureckiego. Wielu obywateli – zarówno greckiej, jak i tureckiej części – zostało przesiedlonych z jednego końca wyspy na drugi.
Cypr formalnie został w 2004 r. przyjęty do Unii Europejskiej jako cała wyspa, w praktyce jednak prawa wspólnotowe obowiązują jedynie w południowej części kraju. Przed wstąpieniem do Unii na Cyprze odbyło się referendum zjednoczeniowe, znane jako „plan Annana”. Projekt, choć przyjęty przez mniejszość turecką, nie spotkał się z życzliwą reakcją cypryjskich Greków. Uznali oni, że jest zbyt korzystny dla cypryjskich Turków.
Podzielony Cypr został przyjęty do UE pod mocnym naciskiem Grecji, która w razie niepodpisania umowy akcesyjnej z Cyprem groziła analogicznymi działaniami odwetowymi w przypadku jakichkolwiek innych nowych członków.
Jako państwo Turecka Republika Cypru Północnego uznawana jest jedynie przez Turcję. Obowiązuje tam turecka waluta (lira turecka), a na uroczystościach państwowych śpiewany jest turecki hymn.
Rozstrzygnij na podstawie tekstu, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
W 1974 r. tureckie władze wysłały na Cypr wojsko w celu obrony swojego terytorium. | □ | □ |
W referendum zjednoczeniowym przed przystąpieniem do Unii Europejskiej większość mieszkańców Tureckiej Republiki Cypru Północnego opowiedziała się przeciwko zjednoczeniu. | □ | □ |
Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Turecką Republiką Cypru Północnego. | □ | □ |
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj zadanie.
Liberland ma dwa lata. Obywatelami tego nietypowego państwa jest już ponad 2000 PolakówBlisko dwa lata temu, 13 kwietnia 2015 roku, na liczącym 7 kilometrów kwadratowych kawałku ziemi niczyjej w zakolu Dunaju między Chorwacją i Serbią czeski polityk i aktywista liberalny Vít Jedlička wraz z przyjaciółmi postawił maszt z oficjalną flagą swojego państwa – Wolnej Republiki Liberlandu. Trójkolorowa flaga symbolizuje poprzez żółty wolność, niebieski – Dunaj, czarny – bunt wobec systemu.
Wraz z wbiciem masztu Jedlička zaczął realizować utopijne marzenie o państwie wolności. Do końca ubiegłego roku wnioski on‑line o obywatelstwo Liberlandu złożyło ponad 115 000 osób, w tym ponad 2000 Polaków.
Na razie opinie na temat Liberlandu są różne – od entuzjazmu, poprzez niedowierzanie, po uznanie idei za ciekawą, ale... pachnącą „przekrętem”. Składający wniosek o obywatelstwo wciąż nie dostali potwierdzenia jego uzyskania pomimo rejestracji. Władze przekonują, że nie ma co się śpieszyć i niecierpliwić. „Wszyscy chętni otrzymają dokument, gdy tylko uda się potwierdzić suwerenność wolnej ojczyzny” – tłumaczy Karol Parkita, ambasador Republiki Liberlandu w Polsce.
O to, by na terytorium, które upodobali sobie założyciele Liberlandu, nie pojawili się jego pierwsi mieszkańcy, dba chorwacka straż graniczna, która zatrzymuje osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę z Serbią (to zarazem granica Unii Europejskiej). Do aresztu trafił nawet samozwańczy prezydent kraju Vít Jedlička. Legalnie nikt nie może tego zrobić, bo przejścia granicznego na granicy Serbii i Liberlandu po prostu... nie ma.