Sprawdź się
Sformułuj jedno zdanie, w którym wyjaśnisz, jaki cel miało stworzenie przez Thomasa More’a opowieści o Utopii.
Thomas More opisuje świat, w którym panują jasno określone zasady. Zastanów się, jakie potencjalne zagrożenia i patologie społeczne mogłyby generować wskazane w tabeli prawa obowiązujące na Utopii, gdyby zostały wprowadzone w realnym świecie.
Przyjrzyj się drzeworytowi pochodzącemu z pierwszego wydania Utopii Thomasa More’a. Wyjaśnij, dlaczego autor umieścił swoją krainę na wyspie. Odnieś się do kulturowego znaczenia tego motywu.
Zapoznaj się z opisem drzeworytu pochodzącego z pierwszego wydania Utopii Thomasa More’a. Wyjaśnij, dlaczego autor umieścił swoją krainę na wyspie. Odnieś się do kulturowego znaczenia tego motywu.
Zapoznaj się z fragmentem Utopii Thomasa More’a. Wyjaśnij, w jaki sposób obowiązujące na wyspie zasady wiążą się z takimi renesansowymi ideami, jak: irenizm, humanizm, antropocentryzm.
UtopiaWidzicie więc, że w Utopii pod żadnym pozorem nie wolno oddawać się próżniactwu i lenistwu. Nie ma ani jednej winiarni czy piwiarni, ani domu rozpusty, nie ma żadnej sposobności do zepsucia, żadnych brudnych nor ani tajemnych schadzek. Cały dozór publiczny zmusza wszystkich bądź do ustalonej zwyczajem pracy, bądź do przyzwoitej rozrywki. W ślad za takimi obyczajami całego społeczeństwa musi iść dostatek, a ponieważ z tego dobrobytu korzystają wszyscy równomiernie, przeto w Utopii nie wiedzą, co to jest biedny albo żebrak. [...] Wojna jest w Utopii potwornością [...]. Pomimo tego, w oznaczonych dniach ćwiczą się w sztuce wojennej, i to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, aby nabyć sprawności na wypadek wojny; nigdy jednak nie rozpoczynają jej lekkomyślnie, lecz z następujących ważnych powodów: albo bronią własnych granic, albo odpierają wrogów, którzy wtargnęli do kraju ich sprzymierzeńców, albo wreszcie litując się nad jakimś narodem, który cierpi ucisk pod despotycznymi rządami [...]. Mimo rozbieżności wierzeń religijnych wszyscy Utopianie zgadzają się co do tego, że istnieje jedna najwyższa istota, której zawdzięczamy zarówno stworzenie wszechświata, jak i troskliwą nad nim opiekę [...].
Niemiecki filozof i socjolog Jürgen Habermas napisał: Jeśli utopijne oazy wyschną, rozprzestrzeni się pustynia banalności i bezradności
. Wyjaśnij metaforyczne znaczenie tych słów oraz ustosunkuj się do nich, patrząc z perspektywy młodego człowieka żyjącego w XXI wieku.
Stwórz projekt własnej Utopii. Wymyśl nazwę oraz zasady panujące w świecie, którego jesteś kreatorem. Zadbaj o stronę wizualną projektu.