Sprawdź się
Dwa różne wazony mają kształt stożka ściętego o polach podstawy i , () i wysokości . Wazony napełniono wodą do połowy wysokości. Jakie będzie ciśnienie hydrostatyczne wody na dno dla tych wazonów?
- W wazonie 1 ciśnienie jest większe, gdyż
- W wazonie 2 ciśnienie jest większe, gdyż większa jest w nim masa wody
- Ciśnienia hydrostatyczne w wazonach są równe.
Do cylindrycznego naczynia o przekroju 15 cm2 wlano kolejno dwie niemieszające się ciecze, najpierw wodę do wysokości = 30 cm, a następnie warstwę nafty o grubości = 10 cm. Oblicz ciśnienie na dno naczynia, jeśli gęstość wody = 1000 kg/m3, a gęstość nafty = 800 kg/m3, ciśnienie atmosferyczne = 1013 hPa, przyspieszenie grawitacyjne = 9,81 m/s2.
- 1050,27 hPa
- 10502,7 Pa
- 105027 hPa
Oblicz ciśnienie atmosferyczne nad powierzchnią wody w zbiorniku, jeśli ciśnienie na dnie zbiornika o głębokości = 1,5 m wynosi = 1,15 · 105 Pa. Gęstość wody = 1000 kg/m3, przyspieszenie grawitacyjne = 9,81 m/s2.
Odp. ............ · 10............ Pa.
Ciecz z cylindrycznego naczynia przelano do innego naczynia o dwa razy mniejszym promieniu podstawy. Ile razy wzrosło ciśnienie hydrostatyczne cieczy na dno naczynia?
Odp. Wzrosło ............ razy.
Gdy zmieszano dwie ciecze o takich samych objętościach, otrzymano mieszaninę o gęstości . Gdy te same ciecze zmieszano tak, że miały takie same masy, to uzyskana mieszanina miała gęstość . Wyraź gęstości tych cieczy, oraz , za pomocą danych zadania. Przyjmij, że ciecze te się mieszają, ale nie występuje przy tym zjawisko kontrakcji objętości.
Ćwiczenie alternatywne. Zaznacz odpowiedź poprawną: Od jakiego czynnika zależy wartość ciśnienia hydrostatycznego na dnie naczynia?
- wielkości powierzchni dolnej, podstawy naczynia
- wysokości naczynia
- wysokości słupa wody w naczyniu
- średniej wielkości powierzchni podstaw dolnej oraz górnej naczynia
Szklanka napełniona jest wodą, ale w różny sposób przedstawiony na zdjęciach 1 i 2. Jakie jest ciśnienie przy dnie szklanki – na zdjęciu 1, a jakie na talerzyku – na zdjęciu 2?
![]() Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. | ![]() Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. |
Zdjęcie 1. Szklanka napełniona wodą, typowo ustawiona na talerzyku, dnem do dołu. | Zdjęcie 2. Odwrócona, do góry dnem, szklanka z wodą ustawiona na talerzyku. |
Jakiej wysokości słup wody, w naczyniu zamkniętym, zrównoważy ciśnienie atmosferyczne?
Gęstość wody = 1000 kg/m3, przyspieszenie grawitacyjne = 9,81 m/s2, = 101325 Pa.
Odp. ............ m.
Atmosfera rozciąga się na wysokość ponad 100 km. Oceń jaka byłaby jej wysokość, gdyby gęstość atmosfery była stała i równa obecnej na poziomie morza wynoszącej = 1,255 kg/m3, przy ciśnieniu normalnym = 101325 Pa? Przyspieszenie ziemskie = 9,81 m/s2.
Odp. ............ m.