Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Prawo administracyjne: Pojęcia, instytucje, zasady w teorii i orzecznictwieIstotnym elementem definicji organu administracji publicznej jest także jego substrat osobowy, określany jako piastun, ale nie stanowi on zasadniczego elementu, w sytuacji gdy taką rolę pełni wyodrębnienie organizacyjne w ramach podmiotowo ujmowanej administracji publicznej. Organem administracyjnym jest człowiek lub grupa ludzi wykonujących określoną funkcję. Ludzi tych trzeba odróżnić od samego organu, który istnieje niezależnie od obsady personalnej. (…) W takim ujęciu pojęcie organu administracji publicznej odrywa się od osoby, która pełni funkcję „piastuna” organu.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Uruchomienie postępowania administracyjnego przez organy budowlane w aspekcie skutków czynności organu albo podmiotu mającego interes prawnyNajwyraźniejszą formą wszczęcia postępowania administracyjnego z urzędu jest zawiadomienie strony (stron) postępowania. Czynność dokonana przez podmiot zewnętrzny, polegająca na żądaniu od organu załatwienia określonej sprawy, wszczyna postępowanie administracyjne, oczywiście wówczas, gdy może być ono prowadzone na wniosek uprawnionego podmiotu. W (…) rozumieniu procesowym w aspekcie możliwości wszczęcia postępowania na wniosek, musi on pochodzić od takiego podmiotu, który nie jest umiejscowiony w aparacie administracji publicznej, lecz bezwzględnie jest podmiotem pozostającym na zewnątrz administracji.
Opis sytuacji
Wydział Budownictwa zwrócił się do Wydziału Geodezji z wnioskiem o wszczęcie postępowania przeciwko Janowi Kowalskiemu, który zmienił granice swojej działki i nieprawnie włączył w obszar swojej nieruchomości część lasu należącego do starostwa.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Uchwała NSA (…)Naczelny Sąd Administracyjny (…) po rozpoznaniu (…) na posiedzeniu jawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich (…) o podjęcie uchwały (…) wyjaśniającej: „Czy nieuprawnione pozostawienie podania bez rozpoznania (…) stanowi bezczynność, na którą służy skarga stosownie do treści art. 3 § 2 pkt 8 tej ustawy?”, podjął następującą uchwałę: Na pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64 § 2 k.p.a.) przysługuje skarga na bezczynność organu, stosownie do art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.
Zapoznaj się z materiałem i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnegoArt. 57
§ 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. (…)
§ 4. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Opis sytuacji
Adam Nowak otrzymał decyzję prezydenta miasta 6 kwietnia 2020 r. (poniedziałek). Postanowił się od niej odwołać.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymiArt. 173
§ 1. Od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 (dop. red. – przesłanki odrzucenia skargi) § 1 pkt 2–4, art. 161 (dop. red. – przesłanki postanowienia o umorzeniu postępowania) § 1 oraz art. 220 (dop. red. – niewniesienie opłaty od pisma przez stronę) § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.