Sprawdź się
Rozstrzygnij, do której grupy zaliczymy prawa gwarantowane przez Europejską kartę społeczną.
prawo osób niepełnosprawnych do integracji w środowisku pracy, prawo do organizowania się, prawo do rokowań zbiorowych, ochrona macierzyństwa, prawo do ochrony zdrowia, prawo pracowników migrujących i ich rodzin do ochrony i pomocy
grupa pierwsza, dotycząca warunków zatrudnienia | |
---|---|
grupa druga, dotycząca spójności społecznej |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Protokół nr 6 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczący zniesienia kary śmierci, sporządzony w Strasburgu dnia 28 kwietnia 1983 r.Państwa‑Członkowie Rady Europy, sygnatariusze niniejszego Protokołu do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, podpisanej w Rzymie 4 listopada 1950 r. (zwanej dalej „Konwencją”),
zważywszy, że zmiany, jakie nastąpiły w wielu Państwach‑Członkach Rady Europy, wskazują na powszechną tendencję na rzecz zniesienia kary śmierci, uzgodniły, co następuje:Artykuł 1
Zniesienie kary śmierci
Znosi się karę śmierci. Nikt nie może być skazany na taką karę ani nie może nastąpić jej wykonanie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Kto zostanie (…)Mechanizm wyboru
Piątka kandydatów, by znaleźć się wśród pretendentów, musiała – poza posiadaniem niezbędnego doświadczenia zawodowego – zdobyć poparcie co najmniej 40 europarlamentarzystów z co najmniej dwóch krajów UE. Podobnie jak w przypadku kandydatów na unijnych komisarzy, pretendenci zostaną przesłuchani przez właściwą komisję Parlamentu Europejskiego.
Przesłuchania, podczas których kandydaci zaprezentują swoje priorytety, zaplanowano na 3 grudnia br. Następnie PE podczas sesji plenarnej w tajnym głosowaniu wybierze nowego (…). Do głosowania dojdzie najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. W Komisji Petycji PE – czuwającej nad procedurą wyboru – zasiada 34 europarlamentarzystów. Jej członkami są Ryszard Czarnecki (PiS/Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – EKR) oraz Kosma Złotowski (PiS/EKR). Komisja Petycji sprawdza, czy kandydatury zgłoszone na to stanowisko są dopuszczalne z formalnego punktu widzenia, a także czy spełniają wymagane kryteria, np. gwarancji niezależności.
Dokonaj analizy mapy i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Polska wybrana do Rady Praw Człowieka ONZW czwartkowym głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ Polska otrzymała 124 głosy. Wybrano ją na kadencję 2020‑2022.
Rada powstała w 2006 r., zastępując Komisję Praw Człowieka ONZ. Jest forum współpracy państw w kwestii promowania i ochrony praw człowieka na świecie. Zasiada w niej 47 krajów członkowskich, w tym po 13 z Afryki oraz Azji i Oceanii, 8 z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, 6 z Europy Wschodniej oraz 7 z Europy Zachodniej i reszty świata.
»Polska stawia sobie za cele: umacnianie praw człowieka jako jednego z trzech głównych filarów Narodów Zjednoczonych, obok utrzymania pokoju i wspierania rozwoju; ochronę ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób niepełnosprawnych; umacnianie wolności religii lub wyznania, w tym ochronę praw osób należących do mniejszości religijnych; ochronę praw człowieka jako warunku zrównoważonego rozwoju w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym, zgodnie z zapisami Agendy 2030«, informuje MSZ. I przypomina, że Polska była już członkiem rady w latach 2006–2007 oraz 2011–2013.