Sprawdź się
Uzupełnij powyższe zdanie w poprawny sposób.
Jeśli obliczamy wartość siły elektromotorycznej indukcji posługując się wzorem: , to otrzymamy wartość chwilową / średnią SEM indukcji.
Dany jest obwód jak na rysunku. Przesuwamy poprzeczkę, której fragment będący częścią obwodu ma długość 0,2 m, z prędkością = 3 m/s. Oblicz wartość natężenia prądu płynącego w obwodzie, jeśli opór poprzeczki wynosi 5 , a wartość indukcji magnetycznej zastosowanego pola = 0,1 T.
Odp.: = ............ A
W zdaniu poniżej zaznacz poprawne uzupełnienia.
Jeśli obwód ma wektor powierzchni (wektor prostopadły do powierzchni, którego długość równa jest jej polu), skierowany jak na rysunku, to gdy strumień indukcji przenikający tę powierzchnię maleje, to {#} / {} i prąd w obwodzie płynie {#zgodnie z ruchem} / {przeciwnie do ruchu} wskazówek zegara.
Obwód zamknięty znajduje się w obszarze pola magnetycznego. Następnie wyciągamy obwód z tego obszaru. Robimy to szybko (przypadek a)) lub powoli (przypadek b)). Rozstrzygnij, która odpowiedź jest właściwa i zaznacz ją.
a) Całkowity ładunek , który przepłynie w obwodzie podczas wyciągania go z obszaru pola magnetycznego
b) Praca wykonywana przez naszą rękę podczas wyciągania obwodu z obszaru pola magnetycznego
Wybierz prawidłowe zakończenie zdania. Natężenie prądu indukcyjnego ma stałą wartość, gdy strumień indukcji magnetycznej:
- ma stałą wartość
- rośnie jednostajnie w czasie
- zmienia się sinusoidalnie w czasie
- maleje jednostajnie w czasie
- zmienia się proporcjonalnie do kwadratu czasu
Dany jest obwód taki jak przedstawiony na rysunku. Przesuwamy poprzeczkę ze stałą prędkością tak, że wytwarzany prąd indukcyjny ma natężenie = 1 A. Oblicz pracę wykonywaną podczas ciągnięcia poprzeczki w ciągu czasu = 1 min. Opór fragmentu poprzeczki, stanowiącego część obwodu, wynosi 10 . Załóż brak oporu w pozostałej części obwodu oraz brak wszelkich oporów mechanicznych.
Odp.: = ............ J
Dane są dwa identyczne obwody w kształcie kwadratu. Obszar wewnątrz każdego z kwadratów podzielony jest na pół i wypełniony polem magnetycznym o tej samej wartości indukcji , ale niekoniecznie tak samo zwróconych wektorach (zobacz rysunek). Wartość pola magnetycznego wszędzie będzie zmieniała się w tym samym tempie. Na rysunku symbolicznie zaznaczono, czy indukcja rośnie () czy maleje ().
Zaznacz w tabelce poprawne odpowiedzi odnoszące się do wartości SEM indukcji i kierunku prądu indukcyjnego dla obu kwadratów „a” i „b”. Przyjmij, że wektor (wektor prostopadły do powierzchni, którego długość równa jest jej polu) zwrócony jest w każdym z kwadratów „do nas”.
, Kierunek prądu indukcyjnego, > 0, przeciwny do ruchu wskazówek zegara
Kwadrat „a” | Kwadrat „b” | |
---|---|---|
Kierunek prądu indukcyjnego |
Obwód o kształcie półokręgu znajduje się na granicy oddzielającej obszar wolny od pola magnetycznego i obszar jednorodnego pola magnetycznego o wektorach indukcji skierowanych jak na rysunku.
Obwód obraca się ze stałą prędkością kątową w stronę zaznaczoną na rysunku.
Spośród zaprezentowanych poniżej wykresów wybierz ten, który najlepiej opisuje zależność siły elektromotorycznej indukcji w funkcji czasu. Uwzględnij narzucony tu zwrot wektora powierzchni .
- Wykres to sinusoida wychodząca z puntu 0-0. Wykres przecina oś poziomą w punkcie o współrzędnej równej jedna druga razy wielka litera T, oraz w punkcie o współrzędnej równej wielka litera T.
- Na wykresie narysowano dwie pionowe linie pomocnicze. Pierwsza przechodzi przez punkt na osi poziomej o współrzędnej równej jedna druga razy wielka litera T, druga przechodzi przez punkt na osi poziomej o współrzędnej równej wielka litera T. Wykres składa się z dwóch poziomych odcinków. Pierwszy to odcinek leżący powyżej osi poziomej o początku na osi pionowej i o końcu w punkcie przecięcia z pierwszą pionową linią pomocniczą. Drugi to odcinek leżący poniżej osi poziomej o początku w punkcie leżącym na pierwszej pionowej linii pomocniczej i o końcu w punkcie przecięcia z drugą pionową linię pomocniczą.
- Na wykresie narysowano dwie pionowe linie pomocnicze. Pierwsza przechodzi przez punkt na osi poziomej o współrzędnej równej jedna druga razy wielka litera T, druga przechodzi przez punkt na osi poziomej o współrzędnej równej wielka litera T. Wykres składa się z dwóch poziomych odcinków. Pierwszy to odcinek leżący poniżej osi poziomej o początku na osi pionowej i o końcu w punkcie przecięcia z pierwszą pionową linią pomocniczą. Drugi to odcinek leżący powyżej osi poziomej o początku w punkcie leżącym na pierwszej pionowej linii pomocniczej i o końcu w punkcie przecięcia z drugą pionową linię pomocniczą.
- Wykres to poziomy odcinek leżący poniżej osi poziomej, o początku na osi pionowej i końcu w punkcie o współrzędnej równej wielka litera T.