Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R15dsW6MtO8cJ1
Ćwiczenie 1
Jakie są kryteria oczywistości według Kartezjusza? Możliwe odpowiedzi: 1. jasność i prostota, 2. prostota i wyraźność, 3. pewność i wyraźność, 4. jasność i wyraźność
R12Xw5iZlLCRt1
Ćwiczenie 2
Połącz w pary różne definicje prawdy z jej wyjaśnieniami. Klasyczna definicja prawdy Możliwe odpowiedzi: 1. Prawda jest to zgodność sądy z rzeczywistością., 2. Prawdą jest to sąd, który pozwala na skuteczne działanie., 3. Prawda jest to sąd oczywisty. Ewidencyjna definicja prawdy Możliwe odpowiedzi: 1. Prawda jest to zgodność sądy z rzeczywistością., 2. Prawdą jest to sąd, który pozwala na skuteczne działanie., 3. Prawda jest to sąd oczywisty. Pragmatyczna definicja prawdy Możliwe odpowiedzi: 1. Prawda jest to zgodność sądy z rzeczywistością., 2. Prawdą jest to sąd, który pozwala na skuteczne działanie., 3. Prawda jest to sąd oczywisty.
RjOvptsy6sd311
Ćwiczenie 3
Zaznacz wszystkie zdania, które mógłby wypowiedzieć filozof pragmatysta. Możliwe odpowiedzi: 1. Filozofia nie ma sensu., 2. Musimy za wszelką cenę dowiedzieć się, jak rzeczywiście wygląda świat., 3. Nauka to narzędzie, które pozwala nam opanować rzeczywistość., 4. Filozofia to nauka praktyczna., 5. Nie da się sensownie zakwestionować wszystkiego.
11
Ćwiczenie 4

Poniżej znajduje się kilka pojęć. Zastanów się, czy są one jasne i wyraźne oraz krótko uzasadnij swój wybór.

  • gałka do otwierania drzwi

  • integracja społeczna

  • powitanie

  • nieskończoność

RaE1v91VOqC6A
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Wrażenia zmysłowe, które nie pochodzą od zewnętrznego bodźca, a są jedynie wytworami naszego umysłu, nazywamy halucynacjami. Sceptyk powiedziałby, że nigdy nie możemy mieć pewności, czy nasze wyobrażenie świata nie jest tylko halucynacją. Jak do tego problemu mógłby podejść pragmatyk?

RfS9k6g9u79Hd
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z poniższym fragmentem, którego autorem jest polski filozof Kazimierz Ajdukiewicz, a następnie odpowiedz na pytanie, jaka jest jego opinia o filozofii sceptyckiej.

Kazimierz Ajdukiewicz Zagadnienia i kierunki filozofii

Czy jednakże rozumowanie sceptyków uzasadnia ich rozpaczliwą tezę? Gdybyśmy na to pytanie dali twierdzącą odpowiedź i, uznając rozumowanie sceptyków za poprawne, przyjęli ich tezę, uwikłalibyśmy się w sprzeczność. Z jednej bowiem strony, uznając tezę sceptyków twierdzilibyśmy, iż niczego nie można uzasadnić, z drugiej zaś strony, uznając, iż rozumowanie sceptyków uzasadnia ich tezę, przyjmowalibyśmy wbrew tezie sceptycznej, że przecież coś poprawnie można uzasadnić (mianowicie chociażby samą tezę sceptyków). Z tej trudności zdawali sobie sprawę sami sceptycy. Aby jej uniknąć, zaznaczali, iż swej tezy o niemożliwości uzasadnionego poznania nie głoszą stanowczo, lecz zwierzają się tylko, iż im się tak, jak właśnie mówią, wydaje, ale powstrzymują się od zdania, czy tak naprawdę jest, jak im się wydaje.

cw6 Źródło: Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, 2008, s. 26.
RjCfZSVJe1G3F
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Przeczytaj twierdzenie Charlesa Peirce'a i spróbuj sformułować twierdzenie przeciwne, które mówiłoby, że do ustalenia znaczenia pewnej myśli nie wystarcza znajomość reguł.

Jak uczynić nasze myśli jasnymi?

Aby całkowicie zrozumieć znaczenie jakiejś myśli, wystarczy ustalić, jakie reguły postępowania z niej wynikają, bowiem znaczenie czegokolwiek i wynikające z tego czegoś reguły postępowania to jedno i to samo.

cw7 Źródło: Jak uczynić nasze myśli jasnymi?, [w:] Ch. S. Peirce, Wybór pism semiotycznych, Warszawa 1997.
R13VZU3KQPRGm
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Jaka wizja filozofii bardziej do ciebie przemawia: filozofii kierującej się sceptycyzmem, poddającej w wątpliwość wszelkie ustalenia, czy filozofii kierującej się pragmatyzmem, ukazującej to, co oczywiste?

RAb4Vbfyhgda0
(Uzupełnij).