Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RrlPuQFil8pXh1
Ćwiczenie 1
Prekursorami racjonalizmu byli... Możliwe odpowiedzi: 1. Arystoteles., 2. Platon., 3. Pyrron., 4. Sokrates.
RfDIpSwVOOX3C1
Ćwiczenie 2
Podstawowym twierdzeniem racjonalizmu platońskiego było uznanie, że... Możliwe odpowiedzi: 1. do prawdy o ideach można dotrzeć tylko rozumem., 2. tylko rozum jest w stanie poznać rzeczywistość empiryczną., 3. należy zawiesić sądy o rzeczywistości., 4. najważniejsza prawdy dotyczą rzeczywistości empirycznej.
R19gJblxGCZFW11
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj racjonalizmowi starożytnemu i średniowiecznemu oraz nowożytnemu ich charakterystyczne cechy. Racjonalizm starożytny i średniowieczny Możliwe odpowiedzi: 1. Wątpliwości co do możliwości dotarcia do prawd o świecie., 2. Przekonanie o istnieniu rzeczywistości obiektywnej., 3. Pogląd o samowystarczalności poznawczej rozumu., 4. Pogląd o rozumności duszy., 5. Uznanie, że rozum dociera do prawd subiektywnych., 6. Uznanie, że rozum dociera do rzeczywistości idealnej lub absolutnej. Racjonalizm nowożytny Możliwe odpowiedzi: 1. Wątpliwości co do możliwości dotarcia do prawd o świecie., 2. Przekonanie o istnieniu rzeczywistości obiektywnej., 3. Pogląd o samowystarczalności poznawczej rozumu., 4. Pogląd o rozumności duszy., 5. Uznanie, że rozum dociera do prawd subiektywnych., 6. Uznanie, że rozum dociera do rzeczywistości idealnej lub absolutnej.
11
Ćwiczenie 4

Wypisz trzy cechy wspólne dla racjonalizmu starożytnego, średniowiecznego i nowożytnego.

R139GKAyC8plh
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

W czym podobna jest myśl Platona do rozważań Kartezjusza na temat pewności poznania w poniższym fragmencie dialogu Fedon?

1
Platon Fedon

A ona (dusza) bodajże wtedy najpiękniej rozumuje, kiedy jej nic z tych rzeczy oczu nie zasłania: ani słuch, ani wzrok, ani ból, ani rozkosz, kiedy się o ile możności sama w sobie skupi.

C1 Źródło: Platon, Fedon, tłum. W. Witwicki, Warszawa 1988, s. 383–387.
Rl6Yi0fqv8oXX
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Jakie przekonanie wyraża Kartezjusz w poniższym fragmencie Medytacji o pierwszej filozofii?

1
Kartezjusz Medytacje o pierwszej filozofii

Skoro bowiem już wiem, że samych ciał nie ujmuję właściwie za pomocą zmysłów albo za pomocą zdolności wyobrażania, lecz za pomocą samego rozumu, i że nie dzięki temu się je ujmuje, że się ich dotyka albo że się je widzi, lecz tylko dzięki temu, że się je rozumowo pojmuje, to poznaję jasno, że niczego łatwiej lub oczywiściej ująć nie mogę niż mój umysł własny.

C2 Źródło: Kartezjusz, Medytacje o pierwszej filozofii, tłum. M. i K. Ajdukiewiczowie, Warszawa 1958, s. 139–141.
RHNZJWdL53Y2R
(Uzupełnij).
R1ZO78uj4Vsk73
Ćwiczenie 7
Uzupełnij luki w tekście interpretującym poniższy fragment Myśli Pascala. Pamiętaj o użyciu poprawnej formy gramatycznej. Blaise Pascal Myśli I równie bezcelowe i niedorzeczne jest, aby rozum żądał od serca udowodnienia pierwszych zasad, nim zgodzi się na nie przystać, jak byłoby niedorzeczne, aby serce – nim zgodzi się je przyjąć – żądało od rozumu czucia wszystkich twierdzeń, które ten udowadnia. przyjąć (x2), uznać (x2) Rozum nie jest w stanie Tu uzupełnij pierwszych zasad, zanim je Tu uzupełnij, podobnie jak serce nie jest w stanie Tu uzupełnij twierdzeń, które rozum Tu uzupełnij.
R1VoswCwiUOCi3
Ćwiczenie 8
Uzupełnij luki w notatce syntetyzującej wiedzę o nowożytnym racjonalizmie. Pamiętaj o użyciu poprawnej formy gramatycznej. zmysły, średniowiecze, pojęcie, rozum, rzeczywistość Racjonalizm nowożytny, podobnie jak starożytny i Tu uzupełnij, uznał rozum za najważniejsze (narzędzie) poznania. Inaczej jednak niż dawniejsze odmiany racjonalizmu przyjmował, iż Tu uzupełnij jest najwyższą i samodzielną władzą poznawczą. Racjonalizm w znaczeniu epistemologicznym skierowany jest przeciw poznaniu świata za pomocą Tu uzupełnij. Przełomowym ustaleniem nowożytnego racjonalizmu było uznanie, że rozum nie dociera do prawd o Tu uzupełnij, ale poznaje tylko Tu uzupełnij – umysłowe odpowiedniki rzeczywistości.