Sprawdź się
Przyporządkuj akty prawa wspólnotowego do odpowiedniej kategorii.
Traktat o Unii Europejskiej, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu, Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów
prawo pierwotne | |
---|---|
prawo wtórne |
Przyporządkuj traktaty do lat, w których weszły w życie.
Połącz wydarzenia z datami
2009,
2003,
1999,
1952,
1993
traktat paryski | |
traktat z Maastricht | |
traktat amsterdamski | |
traktat nicejski | |
traktat lizboński |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Prawo Unii Europejskiej w systemie prawnym Rzeczypospolitej PolskiejPrawo Unii Europejskiej tworzy swoisty system prawny, który charakteryzuje się tym, iż nie jest to ani w pełni tego słowa znaczeniu prawo międzynarodowe, jak również nie można go określić, jako prawo krajowe. Wprawdzie prawo statuujące UE, czyli prawo pierwotne (traktatowe) posiada cechy międzynarodowego systemu prawnego, niemniej jednak nie jest klasycznym prawem międzynarodowym. Traktaty będące podstawą utworzenia Wspólnot Europejskich, które to na mocy Traktatu z Lizbony przekształciły się w UE, będącą swoistą organizacją międzynarodową, stanowiły wielostronne umowy międzynarodowe ratyfikowane przez państwa wedle procedur istniejących w ich ustawach zasadniczych. Cechą charakterystyczną, co jest konsekwencją ratyfikowania tych umów, było przyjęcie przez państwo całego dotychczasowego dorobku prawnego Wspólnot Europejskich oraz będącej ich następcą prawnym Unii Europejskiej.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Traktat między Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Republiką Czeską, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką Chorwacji dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej, sporządzony w Brukseli dnia 9 grudnia 2011 r.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Historia integracji europejskiejNależy podkreślić, że o ile państwa „szóstki europejskiej” bez większych problemów zaakceptowały podejmowanie wspólnych decyzji w zakresie spraw gospodarczych i handlowych, o tyle trudniej było im dojść do konsensusu w sprawie prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej czy obronnej. W interesującym nas okresie przystąpiono do tworzenia dwóch kolejnych wspólnot – Europejskiej Wspólnoty Obronnej (EWO) i Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP). Traktat ustanawiający EWO podpisany został 27 maja 1952 r. przez Belgię, Holandię, Luksemburg, RFN, Francję i Włochy.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Obywatelstwo Unii i zagadnienia wstępneObywatelstwo unijne zostało wprowadzone Traktatem z Maastricht, jednak korzenie tej instytucji sięgają wcześniejszych etapów integracji europejskiej. W deklaracji końcowej ze szczytu w Paryżu, który odbył się w dniach 19–21.10.1972 r., zadeklarowano wolę przekształcenia do końca dekady dotychczasowej integracji w Unię Europejską. (…)
Traktat o Unii Europejskiej, zwany też Traktatem z Maastricht, został parafowany 11.12.1991 r., podpisany 7.2.1992 r., natomiast wszedł w życie 1.11.1993 r. Na mocy tego traktatu wprowadzono art. 8 ustanawiający Wspólnotę Europejską, którego ust. 1 otrzymał brzmienie: „Ustanawia się obywatelstwo Unii. Obywatelem Unii jest każda osoba mająca przynależność Państwa Członkowskiego”.