Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R7nTXHumQ60hP1
Ćwiczenie 1
Za ojca materializmu uważany jest... Możliwe odpowiedzi: 1. Platon Ateńczyk., 2. Diogenes z Synopy., 3. Demokryt z Abdery., 4. Epikur z Samos.
R19GFiGlhL7pb1
Ćwiczenie 1
Zaznacz dokończenie zdania. Za ojca materializmu uważany jest... Możliwe odpowiedzi: 1. Platon Ateńczyk., 2. Diogenes z Synopy., 3. Demokryt z Abdery., 4. Epikur z Samos.
R1adgRW22Jv011
Ćwiczenie 2
Zdjęcie przedstawia rzeźbę głowy mężczyzny. Rzeźba jest wykonana z białego marmuru. Mężczyzna jest dojrzały. Na jego czole widoczne są liczne, poziome zmarszczki. Twarz mężczyzny jest pociągła. Mężczyzna ma zapadnięte oczy. Jego włosy są krótkie, przylegają do głowy. Mężczyzna ma gęstą brodę i wąsy.
Źródło ilustracji: domena publiczna
1
Ćwiczenie 2
R1DthB9RhUtHg
Kto jest uznawany za prekursora epikureizmu? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Demokryt z Abdery, 2. Epikur z Samos, 3. Diogenes z Synopy, 4. Platon Ateńczyk
RLkYj5TC6G0bq1
Ćwiczenie 3
Wskaż zdania, które poprawnie odnoszą się do dowodu teleologicznego. Możliwe odpowiedzi: 1. Teleologia i teologia to synonimy., 2. Dowód wskazuje na cel wszelkiego istnienia., 3. Dowód wskazuje na przyczynę wszelkiego istnienia., 4. Greckie słowo telos oznacza tyle co cel, kres, spełnienie.
RFUI1siClkRuf1
Ćwiczenie 3
Zaznacz zdania, które poprawnie odnoszą się do dowodu teleologicznego. Możliwe odpowiedzi: 1. Teleologia i teologia to synonimy., 2. Dowód wskazuje na cel wszelkiego istnienia., 3. Dowód wskazuje na przyczynę wszelkiego istnienia., 4. Greckie słowo telos oznacza tyle co cel, kres, spełnienie.
R1O1ZSHLMDC1e11
Ćwiczenie 4
Uzupełnij poniższą tabelę o podane możliwości. Naturalizm. Możliwe odpowiedzi: 1. Wszelkie zjawiska redukuje do zjawisk świata fizycznego., 2. Najczęściej przyjmuje formę materializmu., 3. Najczęściej przyjmuje formę idealizmu., 4. Jego przedstawicielem jest Platon., 5. Jego przedstawicielem był Epikur., 6. Szuka głównych prawd i przyczyn funkcjonowania świata poza samą materią. Antynaturalizm. Możliwe odpowiedzi: 1. Wszelkie zjawiska redukuje do zjawisk świata fizycznego., 2. Najczęściej przyjmuje formę materializmu., 3. Najczęściej przyjmuje formę idealizmu., 4. Jego przedstawicielem jest Platon., 5. Jego przedstawicielem był Epikur., 6. Szuka głównych prawd i przyczyn funkcjonowania świata poza samą materią.
2
Ćwiczenie 5

Poniżej znajdują się cztery fikcyjne wypowiedzi. Dopasuj imiona ich autorów do nazwy postawy, którą przyjęli.

1

Janek: Te wszystkie dowody na istnienie Boga mnie po prostu śmieszą. Ktoś sobie usiadł, poukładał jakieś abstrakcyjne argumenty i dzięki tym rozważaniom ja mam wierzyć w jakiś Absolut. Świat jest, jaki jest. Bada go nauka i żadne wprowadzanie motywów irracjonalnych nie jest tu potrzebne.

1

Gosia: W mojej rodzinie wiara i tradycja zawsze odgrywały ważną rolę. Co prawda nie spieramy się nigdy o to, co w Biblii jest prawdą, a co nią nie jest, ale wszyscy uważamy, że wiara jest w życiu ludzkim potrzebna i trzeba się nią kierować. A kiedy spotyka nas coś złego, wiara tylko nas wzmacnia.

1

Marek: Mnie po prostu ręce opadają, jak słyszę te wszystkie spory. Przecież jest jasne, że my, ludzie, mamy rozum, jaki mamy i niektórych rzeczy nie ogarniemy. A przerzucanie się argumentami po obu stronach to dla mnie zwykła, niepotrzebna gadanina.

1

Tymon: Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie życia bez przekonania, a przynajmniej intuicji, że istnieje coś niezrozumiałego, byt większy i silniejszy od nas wszystkich razem wziętych. Ale tak samo nie rozumiem ludzi, którzy mi powtarzają, że we wszystkim widzą Boga, że Bóg jest stale obecny przy nas wszystkich i że Bóg stale tuli nas w swych ramionach.

RkucE7X8fDeWv
Janek. Możliwe odpowiedzi: 1. agnostycyzm, 2. ateizm, 3. deizm, 4. teizm. Gosia. Możliwe odpowiedzi: 1. agnostycyzm, 2. ateizm, 3. deizm, 4. teizm. Marek. Możliwe odpowiedzi: 1. agnostycyzm, 2. ateizm, 3. deizm, 4. teizm. Tymon. Możliwe odpowiedzi: 1. agnostycyzm, 2. ateizm, 3. deizm, 4. teizm
21
Ćwiczenie 6

Własnymi słowami przedstaw treść dowodu ontologicznego.

RGYPKFglPUmsl
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Własnymi słowami określ, w jaki sposób próbuje się podważyć moralny dowód na istnienie Boga.

RVRhOAEPCj0lS
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Poniżej zaprezentowano dwa podejścia do kwestii Absolutu, jakie można spotkać w rozważaniach metafizycznych (dotyczących rozważań wykraczających poza zwykłe zjawiska fizyczne). Zapoznaj się z treścią obu opisów i odpowiedz, czy chrześcijaństwo jest metafizyką kontyngentną, czy niekontyngentną. Odpowiedź uzasadnij.

1

Mówimy, że pewna konkretna metafizyka jest kontyngentna, gdy zakłada tylko istnienie kontyngencji. Byt kontyngentny to taki, który jest i jest jakiś, ale mogłoby go nie być i mógłby być zupełnie inny. W metafizyce kontyngentnej dotyczy to każdego istniejącego bytu (istoty, rzeczy, przedmiotu).

1

Mówimy, że pewna metafizyka jest niekontyngentna, gdy zakłada istnienie bytu, który jest niekontyngentny. Byt niekontyngentny to taki, który jest (istnieje) i jest jakiś (posiada pewne określone cechy i właściwości), ale nie mogłoby go nie być i nie mógłby być inny.

R15TLnxqcEPvS
(Uzupełnij).