Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższe dowody na istnienie Boga. Oceń, czy są przekonującymi argumentami. Rozważ, czy sposoby ich podważania wydają ci się wystarczające, aby je obalić.

R1Sz6aiiF29bN
(Uzupełnij).
RICduXJYlSSU11
Schemat interaktywny. Schemat składa się z nagłówka Dowody na istnienie Boga i sposoby ich podważania, pod którym są cztery prostokąty z dowodami i sposobami ich podważania. Dowody na istnienie Boga i sposoby ich podważania. Dowód teologiczny. Brzmienie dowodu: Od gr. telos – cel, kres, spełnienie. Skoro dostrzegamy, że każda rzecz w świecie istnieje w jakimś celu, to w ogóle cały świat musi mieć stwórcę, który zaprojektował wszystkie elementy w sposób celowy. Tym kimś jest Bóg. Zdjęcie przedstawia niebo pełne chmur. Zza ciemnej chmury przebija blask słońca. Sposoby podważania: Pojmowanie świata i jego elementów (przedmiotów) jako zaprojektowanych celowo jest typowo ludzkim złudzeniem. Tym bardziej nie oznacza istnienia żadnego Absolutu. Ponadto istnienie przedmiotów powinniśmy ujmować z perspektywy przyczyn, jakie zaistniały, a nie celu, jaki w nich widzimy. Dowód kosmologiczny. Brzmienie dowodu: Skoro we wszechświecie wszystko powstało z pewnej przyczyny, to ogół istniejących rzeczy możemy układać w taki ciąg przyczynowo-skutkowy, że w końcu cofniemy się do pierwszej przyczyny (przyczyny wszystkich przyczyn), a więc do stwórcy świata. Jest nim Bóg. Zdjęcie przedstawia niebo z chmurami. Sposoby podważania: Sposoby podważania Ludzki umysł jest zbyt ograniczony, aby układać przedmioty w tak długie łańcuchy przyczynowe, żeby za ich pomocą dojść do jakiejś „pierwszej przyczyny”. Ponadto skąd pewność, że wszechświat w ogóle miał początek, a nie jest nieskończony (pozbawiony pierwszej przyczyny)? Dowód ontologiczny. Brzmienie dowodu: Skoro wszystkie istniejące byty można układać hierarchicznie od najmniej doskonałego do najdoskonalszego, bytem doskonałym pod każdym względem jest Bóg, który z oczywistych względów musi istnieć. Coś, ponad co nic doskonalszego nie da się pomyśleć, z konieczności jest Bogiem. Gdyby nie istniał On w rzeczywistości, nie byłoby bytu najdoskonalszego, a to jest logiczna sprzeczność. Zdjęcie przedstawia niebo z chmurami. Sposoby podważania: Samo teoretyczne układanie hierarchii bytów jeszcze nie oznacza ich realnego istnienia. Jest to tylko czyste rozważanie pojęć, a nie określanie ich realnego istnienia. Można np. podać definicję pojęć "pegaz" czy "syrena", nie oznacza to jednak, że te byty istnieją w rzeczywistości. Dowód moralny. Brzmienie dowodu: Obowiązujące nas normy etyczne, które wyznaczają sposoby moralnego zachowywania się i realizacji idei dobra, są obiektywne, racjonalne i obowiązujące nas wszystkich w równym stopniu i bez wyjątku. Musi zatem istnieć ich twórca, a także ten, który je egzekwuje. Tą osobą jest Bóg. Zdjęcie przedstawia niebo pełne chmur podczas zachodu słońca. Zachodzące słońce znajduje się ponad chmurami. Sposoby podważania: Sposoby podważania Cnoty moralne niekoniecznie są czymś obiektywnym, a jeśli już założymy ich obiektywność, to nie jest konieczne, aby istniał Bóg, który jest ich gwarantem.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Jeszcze raz przeanalizuj powyższy schemat. Zastanów się, które podejście jest ci bliższe – zwolenników dowodów, czy jego krytyków. Uzasadnij swoje stanowisko na wybranym z tabeli przykładzie.

R1Sz6aiiF29bN
(Uzupełnij).