Sprawdź się
Zapoznaj się z grafiką i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Obywatele Unii Europejskiej i ich prawaObywatelstwo Unii, podobnie jak obywatelstwo krajowe, określa relacje między obywatelem a Unią Europejską definiowane przez prawa, obowiązki oraz udział w życiu politycznym. Ma ono wypełnić lukę wynikającą z faktu, że wpływ działań UE na jej obywateli jest coraz większy, zaś korzystanie z praw (podstawowych), wywiązywanie się z obowiązków i udział w procesach demokratycznych pozostają niemal wyłącznie sprawą krajową.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Dyrektywa 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r.Artykuł 3
Beneficjenci
1. Niniejszą dyrektywę stosuje się w odniesieniu do wszystkich obywateli Unii, którzy przemieszczają się do innego Państwa Członkowskiego lub przebywają w innym Państwie Członkowskim niż Państwo Członkowskie, którego są obywatelami, oraz do członków ich rodziny, jak zdefiniowano w art. 2 ust. 2, którzy im towarzyszą lub do nich dołączają.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Eurobarometr: obywatele Unii Europejskiej są świadomi swoich praw„Z zadowoleniem dostrzegam, że coraz więcej Europejczyków ma świadomość swoich praw, wynikających z obywatelstwa UE: prawa pobytu w innym państwie członkowskim, prawa do równego traktowania bez względu na narodowość oraz prawa do głosowania i kandydowania w unijnych wyborach. Obywatele muszą jednak wiedzieć także, w jaki sposób te prawa chronić, kiedy nie są przestrzegane. Chcę wzmocnić pozycję europejskich obywateli, aby mogli w pełni korzystać z tego, co Europa im oferuje” – powiedziała wiceprzewodnicząca KE do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Jak zostać obywatelem EuropyW wielu krajach Unii Europejskiej można „kupić” sobie paszport danego kraju lub złotą wizę. Jest to jednak oferta jedynie dla zamożnych cudzoziemców, która ma na celu zadowolenie dwóch stron: kraju Unii – poprzez dofinansowanie kraju i inwestycje oraz cudzoziemca – przez to, że staje się obywatelem Unii Europejskiej i ma dostęp do wszelkiego dobra, znajdującego się w krajach UE. Przyjrzyjmy się, jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej.
Portugalia
W Portugalii zasady są dość proste. Zakup nieruchomości w cenie minimum 500 tys. euro upoważnia do uzyskania prawa pobytu na rok, następnie automatycznie przedłuża się o następny rok, a po pięciu latach nabywca nieruchomości ma już portugalski paszport. Najbardziej zainteresowani tego typu transakcjami są bogacze z Chin, Rosji, Indii i Brazylii.
Zakup nieruchomości przez obcokrajowców to nie tylko wpływ pieniędzy do budżetu państwa z tytułu podatków, to także dochód dla obywateli Portugalii oraz miejsce zatrudnienia mieszkańców.
Grecja
W Grecji zakup nieruchomości już za 250 tys. euro upoważnia do uzyskania prawa stałego pobytu w Grecji.
Hiszpania
W Hiszpanii, aby rozpocząć staranie się o obywatelstwo, wystarczy zainwestować 500 tys. euro lub nabyć obligacje państwowe za kwotę minimum 2 mln euro.