Sprawdź się
Wszystko to, co ludzie wynieśli na orbitę okołoziemską… Możliwe odpowiedzi: 1. …będzie tam krążyło, dopóki żaden czynnik zewnętrzny tego nie zmieni., 2. …po jakimś czasie spadnie na powierzchnię naszej planety., 3. …po jakimś czasie opuści orbitę i zacznie oddalać się do nieskończoności.
Zaznacz zdanie, które głosi prawdę:
- Wszystko to, co ludzie wynieśli na orbitę okołoziemską będzie tam krążyło w nieskończoność.
- Chociaż najmniejsze ze śmieci, krążących na orbicie, spalą się w atmosferze, większe mogą z powodzeniem uderzyć w powierzchnię Ziemi.
- Po jakimś czasie wszystko to, co zostało umieszczone na orbicie, opuści ją i zacznie oddalać się do nieskończoności.
Oceń prawdziwość poniższych zdań.
Prawda | Fałsz | |
Wartość siły grawitacyjnej ulega zmianie wraz z odległością pomiędzy ciałami. | □ | □ |
Zmiana energii potencjalnej ciała krążącego po orbicie kołowej jest równa zero. | □ | □ |
Określ wartość pracy wykonanej przez siłę dośrodkową, gdy przemieszczenie jest równe połowie okręgu. Wynik podaj w dżulach w zaokrągleniu do liczb całkowitych.
Odp.: ............ J
Dwa ciała o masach: = 3,5 kg oraz = 5 kg znajdowały się w odległości = 1 m. Jaką pracę wykonano przy rozsuwaniu ich na odległość = 5 m? Wynik zapisz w nJ w zaokrągleniu do dwóch cyfr znaczących.
Odp.: ............ nJ
Księżyc – naturalny satelita naszej planety oddala się od niej średnio o 3,8 cm rocznie, wskutek sił pływowych (przyciąganie grawitacyjne Księżyca i siła odśrodkowa powodują deformacje Ziemi; siła grawitacji od tych deformacji ma więc składową zwiększającą energią ruchu Księżyca, czyli właśnie oddalanie się Księżyca na dalszą orbitę). Wiedząc, że początkowa odległość między nimi wynosiła = 220 000 km, oblicz zmianę energii potencjalnej Księżyca w polu grawitacyjnym ziemskim w ciągu 200 mln lat. Przyjmij, że masy Ziemi i Księżyca są stałe i wynoszą odpowiednio: = 6 · 1024 kg i = 7,35 · 1022 kg. Wynik zapisz w J w postaci wykładniczej w zaokrągleniu do dwóch miejsc znaczących.
Odp.: ............ · 10^............ J
Dwa ciała niebieskie o masie = 2,5 · 1030 kg każde są odległe od siebie o = 1011 m. Wiedząc, że na początku oba ciała spoczywały, oblicz z jaką prędkością będzie poruszało się każda z nich, jeśli odległość pomiędzy ich środkami uległa trzykrotnemu zmniejszeniu. Wynik podaj w km/s w zaokrągleniu do liczb całkowitych.
Odp.: ............ km/s
Na powierzchni pewnej planetoidy o promieniu 500 km panuje przyspieszenie grawitacyjne = 1,6 m/s2. Oblicz, na jakiej wysokości od powierzchni ciało wystrzelone z II prędkością kosmiczną będzie miało prędkość 500 m/s. Wynik podaj w kilometrach w zaokrągleniu do dwóch cyfr znaczących.
Odp.: ............ km
Załóżmy, że pewne ciało o masie znajdujące się w nieskończonej odległości od planety o masie = 3,5 · 1024 kg i promieniu = 3500 km, zaczyna spadać i zbliżać się do tej planety. Oblicz prędkość, z jaką uderzy w jej powierzchnię. Wynik podaj w kilometrach na sekundę w zaokrągleniu do trzech cyfr znaczących.
Odp.: ............ km/s