Sprawdź się
Zapoznaj się z cytowanymi przepisami prawa i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczyArt. 96
Obowiązki rodziców wobec dziecka
1. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
Zapoznaj się z danymi na wykresie i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z fragmentem projektu ustawy o związkach partnerskich i wykonaj polecenie.
Projekt ustawy z dnia ... 2018 roku o związku partnerskimArt. 1. Ustawa określa zasady zawierania i ustania związku partnerskiego, wzajemne prawa i obowiązki partnerów oraz stosunki majątkowe pomiędzy partnerami.
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) związku partnerskim – rozumie się przez to powstały z woli partnerów, sformalizowany związek dwóch osób niezależnie od ich płci;
2) partnerze – rozumie się przez to osobę fizyczną niezależnie od jej płci pozostającą w związku partnerskim.
Art. 3.1. Przez zawarcie związku partnerskiego partnerzy zobowiązują się do pozostawania we wspólnym pożyciu, obejmującym wzajemny szacunek i wspieranie się.
2. Prawa i obowiązki partnerów w związku są równe.
Art. 4.1. Związek partnerski może zawrzeć osoba, która ukończyła lat osiemnaście.
2. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie związku partnerskiego osobie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie związku partnerskiego będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
(…)
Art. 5.1. Związku partnerskiego nie mogą zawrzeć osoby pozostające w związku małżeńskim, związku partnerskim, krewni w linii prostej, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej ani przysposabiający i przysposobiony. Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie związku partnerskiego między powinowatymi.
Zapoznaj się z fragmentem cytowanego tekstu i wykonaj polecenie.
Nieodpłatna praca kobiet – mity, realia, perspektywyPrzekonanie o pracy mężów w domu to symbol równości w związku – a przypomnijmy, że dla 60% mężatek i 50% żonatych mężczyzn wzorcem jest rodzina, w której oboje małżonkowie w równym stopniu zajmują się domem i wychowaniem dzieci. Dla kobiet przekonanie o wzajemnej współpracy to również lepszy obraz własnej osoby, dla mężczyzn zachowanie status quo. Nic więc dziwnego, że niezależnie od tego, jaki tak naprawdę jest wkład kobiet i mężczyzn w prace domowe, mit o wzajemnej współpracy jest mocno podtrzymywany przez obie płcie. Na podstawie wyników badań możemy powiedzieć o swoistym kontrakcie pomiędzy płciami, który polega na tym, że mężczyźni udają, że uczestniczą w pracach domowych, kobiety udają, że mężczyźni im pomagają, a rzeczywistość pozostaje taka, jak była.
Zapoznaj się z grafiką i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem grafiki i wykonaj polecenie.