Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o współpracy rozwojowejDz.U. 2011 nr 234 poz. 1386
Rozdział 3
Zasady realizacji współpracy rozwojowej
Art. 5
1. Współpracę rozwojową prowadzi się na podstawie Wieloletniego programu współpracy rozwojowej, zwanego dalej „Programem”, sporządzanego na okresy nie krótsze niż 4 lata.
2. Program określa cele oraz priorytety geograficzne i tematyczne pomocy rozwojowej, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej.
3. W ramach realizacji Programu Rzeczpospolita Polska bierze pod uwagę ustalenia organizacji międzynarodowych i regulacje Unii Europejskiej.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
SyriaCo robi Polska Akcja Humanitarna?
W Syrii działamy od 2013 roku. Dostarczaliśmy pomoc humanitarną w prowincjach Idlib i Aleppo. Pomagaliśmy osobom wewnętrznie przemieszczonym, które uciekły ze swoich domów na terenach gdzie miały miejsce walki. Zapewnialiśmy ludziom dostęp do czystej wody oraz paczki higieniczne z najpotrzebniejszymi produktami. Najbardziej potrzebujący otrzymali paczki żywnościowe i zestawy do uprawy mikro ogrodów. Dzieciom, które szczególnie cierpią podczas kryzysu humanitarnego, dostarczaliśmy żywność specjalistyczną.
W grudniu 2016 roku dużym echem odbiła się ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało w bardzo krótkim czasie ewakuowanych z miasta. Konieczna była szybka reakcja Zorganizowaliśmy natychmiastową pomoc dla osób, które docierały do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Zbudowaliśmy latryny, punkty mycia rąk oraz nowe stacje pompujące wodę. Nowoprzybyłym rozdawaliśmy również paczki żywieniowe i higieniczne.
Na początku 2020 roku rozpoczęliśmy pomoc natychmiastową w związku z kryzysem w północnej Syrii. W ramach projektu, we współpracy z lokalnym partnerem WATAN Foundation, pomagaliśmy osobom, które z powodu ofensywy militarnej musiały opuścić swoje domy. Przekazaliśmy środki na wsparcie tymczasowych schroniska dla osób wewnętrznie przemieszczonych.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Polscy żołnierze wrócą na misje ONZŻołnierze ONZ, pod błękitną flagą i w błękitnych nakryciach głowy, w białych pojazdach z wielkimi czarnymi literami „UN”, powinni być bezstronni. Broni mogą użyć wyłącznie w samoobronie, co np. w Jugosławii też się zdarzało. Dlatego często muszą znosić oskarżenia o bierność w obliczu potwornej ludzkiej krzywdy, jak Holendrzy w czasie sławetnej masakry w Srebrenicy. Ogranicza ich mandat ONZ, a wszelkie odstępstwa są traktowane jak przestępstwo, a nawet zbrodnia wojenna.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Dlaczego misje ONZ tak rzadko kończą się sukcesemBrak woli politycznej
(…) Ważna jest również wola polityczna po stronie państw wysyłających żołnierzy na misje pokojowe. Uczestnictwo w operacjach niesie duże ryzyko polityczne. Z jednej strony rząd może spotkać się z oskarżeniami o bierność wobec tragedii, z drugiej zaś, przy zdecydowanym zaangażowaniu, pojawiają się oskarżenia o prowadzenie polityki neokolonialnej. Zarzut ten zazwyczaj przedstawiany jest wraz z faktem, że wśród członków stałych Rady Bezpieczeństwa brak przedstawicieli Afryki, Ameryki Środkowej czy Południowej.