Sprawdź się
Zapoznaj się z materiałami źródłowymi i wykonaj ćwiczenie.
Opis dobrej praktykiPolską część Euroregionu tworzy obecnie 28 gmin i 4 powiaty północnej części województwa lubuskiego zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu (…). Euroregion został utworzony zgodnie z umową zawartą 21.12.1993 r. Akt założycielski podpisywało 15 polskich gmin zrzeszonych wówczas w dwóch organizacjach reprezentujących stronę polską w Euroregionie (…), a ze strony niemieckiej organizacje działające w ramach Stowarzyszenia „Środkowa Odra”, m.in. powiaty Marchijsko‑Odrzański, Odra‑Sprewa, miasto Frankfurt nad Odrą, Izba Przemysłowo‑Handlowa oraz Uniwersytet Europejski.
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Rola euroregionów i współpracy transgranicznej w procesie integracji europejskiejWspółpraca euroregionalna i transgraniczna jest jednym z podstawowych elementów strategii integracji Unii Europejskiej. Zgodnie z jej celami regiony graniczne i transgraniczne mają spełniać wzdłuż granic rolę mostów, stwarzając szanse rozwoju gospodarczego tych obszarów. (…) Unia Europejska uznaje euroregiony jako jedną z formuł polityki regionalnej oraz drogę włączenia nowych państw członkowskich w struktury zintegrowanej Europy. (…) W założeniach przyjętych w dokumentach Unii mają one służyć uzyskiwaniu korzyści w wyniku zbiorowego działania ponad granicami państwowymi.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Euroregiony na granicach PolskiEuroregion (…) został powołany do życia 14 lutego 1993 r. w Debreczynie, gdzie przedstawiciele władz lokalnych Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy podpisali porozumienie (…) oraz ministrowie spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Węgier udzielili poparcia tej inicjatywie, podpisując Deklarację o współpracy społeczności zamieszkujących obszar euroregionu (…).
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Europejska konwencja ramowa o współpracy transgranicznej między wspólnotami i władzami terytorialnymiPaństwa członkowskie Rady Europy, które podpisały niniejszą konwencję, zważywszy, że celem Rady Europy jest stworzenie ściślejszych powiązań między jej członkami oraz wspieranie współpracy między nimi; (…) zdecydowane w jak najszerszym stopniu wspierać tę współpracę i w ten sposób przyczyniać się do postępu gospodarczego i społecznego obszarów przygranicznych oraz do umocnienia poczucia wspólnoty, które jednoczy narody Europy, postanowiły, co następuje: (…).
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Euroregiony jako forma współpracy transgranicznej w EuropieW aspekcie strukturalnym można mówić o następujących modelach współpracy euroregionalnej na gruncie polskim: samorządowym i administracyjno‑samorządowym.
Model samorządowy ma charakter oddalony i jest efektem inicjatywy lokalnej. Najczęściej ze względu na komunalny charakter współpracy w tym modelu występują euroregiony o małej bądź średniej powierzchni. Przykładem tego modelu są wszystkie euroregiony działające na pograniczu polsko‑niemieckim. Natomiast podobne związki transgraniczne z pogranicza wschodniego oraz południowo‑wschodniego mają charakter mieszany, z dominacją czynnika administracyjnego, co w dużym stopniu wiąże się ze specyfiką partnerów współpracy.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Efektywność współpracy transgranicznej i regionalnejIntensyfikacja współpracy transgranicznej była determinowana przez przemiany ustrojowe przełomu lat 80. i 90. XX w., rozwój terytorialnej samorządności, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, a później integrację z Unią Europejską.