Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RPTLFj6XyaYQW1
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij, czym jest specjacja sympatryczna.
Źródło: Pepper M, Doughty P, Fujita MK, Moritz C, Keogh JS, licencja: CC BY 2.5.
1
Ćwiczenie 1
R1ShaeBNmMAK8
(Uzupełnij).
RKYwvpoHRL65p1
Ćwiczenie 2
Połącz rodzaj specjacji z odpowiednim opisem. Specjacja sympatryczna Możliwe odpowiedzi: 1. Najpierw dochodzi do nagromadzenia różnic genetycznych pomiędzy populacjami, a następnie do izolacji rozrodczej (brak możliwości wydania na świat płodnego potomstwa)., 2. Najpierw dochodzi do izolacji geograficznej, a następnie do nagromadzenia zmian genetycznych w populacji, których konsekwencją jest brak możliwości wydania na świat płodnego potomstwa osobników pochodzących z dwóch odizolowanych populacji nawet w wyniku ich ponownego spotkania. Specjacja allopatryczna Możliwe odpowiedzi: 1. Najpierw dochodzi do nagromadzenia różnic genetycznych pomiędzy populacjami, a następnie do izolacji rozrodczej (brak możliwości wydania na świat płodnego potomstwa)., 2. Najpierw dochodzi do izolacji geograficznej, a następnie do nagromadzenia zmian genetycznych w populacji, których konsekwencją jest brak możliwości wydania na świat płodnego potomstwa osobników pochodzących z dwóch odizolowanych populacji nawet w wyniku ich ponownego spotkania.
R1KMfoQikqWU71
Ćwiczenie 3
Pławikoniki (Hippocampus), zwane konikami morskimi, to zbiór gatunków ryb należących do rodziny igliczniowatych (Syngnathidae). Charakteryzują się one wyjątkowym kształtem oraz tym, że to samiec przechowuje w torbie lęgowej ikrę (umieszczoną tam przez samicę) i wydaje na świat młode ryby. Wśród gatunków pławikoników obserwujemy ogromne zróżnicowanie fenotypowe. Przedstawiciele jednego z największych gatunków – Hippocampus abdominalis – osiągają nawet 35 cm długości, podczas gdy Hippocampus breviceps to gatunek niewielki (dorastający do ok. 10 cm). Oba wymienione gatunki charakterystyczne są dla wód okalających południowo-wschodnią Australię. Wśród pławikoników zauważono wyraźny dobór płciowy, polegający na parowaniu się ryb o bardzo podobnej wielkości. Istnieją dowody na to, że dobór płciowy pławikoników wpływa na liczne specjacje sympatryczne w obrębie rodziny igliczniowatych.

Na podstawie powyższych informacji i własnej wiedzy wskaż w tekście właściwe określenia. Osobniki pławikonika dobierają się do rozrodu na zasadzie doboru płciowego, który jest rodzajem doboru kierunkowego stabilizującego. Nowe pokolenia pławikoników są fenotypowo podobne do osobników rodzicielskich, co pogłębia różnice pomiędzy populacjami i prowadzi do izolacji prezygotycznej postzygotycznej. Chociaż przy znacznych różnicach w wielkości samców i samic możliwe jest zapłodnienie ikry w torbie lęgowej przez samca, to jednak utrudnione staje się przebicie tej torby przez pokładełko samicy – jest to przykład izolacji behawioralnej mechanicznej. Izolacja ta przyczynia się do powstawania kolejnych gatunków siostrzanych na zasadzie specjacji sympatrycznej specjacji allopatrycznej.
Rn3gsAQ2ceXRm2
Ćwiczenie 4
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: Image Science & Analysis Laboratory, of the NASA Johnson Space Center, wikimedia.org, domena publiczna.
31
Ćwiczenie 5
RZh9fdUL7mjsW
Na podstawie tekstu do ćwiczenia 4 oraz własnej wiedzy o specjacji sympatrycznej wyjaśnij, dlaczego badanie możliwości uzyskania płodnego potomstwa między osobnikami pielęgnic, które znacznie różnią się genetycznie, ale występują w jednym jeziorze, w znacznej mierze udowodniło zachodzenie specjacji sympatrycznej. (Uzupełnij).
Rb9Q5ZtWb0qIG2
Ćwiczenie 6
Pewna wyspa jest siedliskiem życia palm gatunków A i B. Ich przedstawiciele prawie nie różnią się fenotypowo. Gatunek A zajmuje północną stronę wyspy, gdzie pH gleby waha się w okolicach 4,5–5, podczas gdy gleba w części południowej jest zasadowa (pH 9–9,5) i rosną na niej osobniki gatunku B. Z badań genetycznych wynika, że oba gatunki rozdzieliły się stosunkowo niedawno, już po zasiedleniu wyspy. Na wyspie nie występuje gleba o neutralnym odczynie. Palmy są wiatropylne, a odległości pomiędzy populacjami gatunków A i B są niewielkie. Gatunki A i B nie dają płodnego potomstwa.

Spośród niżej podanych wybierz ten rodzaj izolacji, który z pewnością nie był przyczyną specjacji na opisywanej wyspie. Możliwe odpowiedzi: 1. izolacja siedliskowa, 2. izolacja geograficzna, 3. izolacja sezonowa, 4. izolacja mechaniczna
31
Ćwiczenie 7

Zakładając, że palmy, o których mowa w ćwiczeniu 6, stanowiły kiedyś jeden gatunek X, preferujący glebę na północnej stronie wyspy, można przypuszczać, że pomiędzy osobnikami tego gatunku występowała konkurencja wewnątrzgatunkowa. Niektóre osobniki gatunku X zajęły następnie południową część wyspy.

R1NrKmfP8tgnu
Jaki jest prawdopodobny mechanizm pojawienia się u części osobników gatunku X zdolności do wzrostu na glebie o odczynie zasadowym? Mechanizm ten leży u podstaw powstawania nowych gatunków na Ziemi. (Uzupełnij).
R1TOpWpGUDK0e2
Ćwiczenie 8
Łączenie par. Na podstawie informacji do ćwiczeń 6 i 7 oraz własnej wiedzy oznacz poniższe zdania jako prawdziwe lub fałszywe.. Na palmy rosnące na wyspie działał dobór rozrywający, promujący osobniki o skrajnych cechach (rosnące na glebach kwasowych lub zasadowych). W efekcie działania doboru doszło do specjacji allopatrycznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Na opisywane palmy działał dobór rozrywający, eliminujący osobniki o cechach pośrednich (w tym przypadku neutralne pH). Doprowadziło to do specjacji sympatrycznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Palmy zostały poddane izolacji geograficznej, co doprowadziło do specjacji sympatrycznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz