Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
REKG2gkkeVi6j1
Ćwiczenie 1
Entymemat to rozumowanie, które... Możliwe odpowiedzi: 1. posiada za dużą ilość przesłanek., 2. posiada ukryte przesłanki, które mają kluczowe znaczenie w ustaleniu jego prawdziwości., 3. w ogóle nie posiada przesłanek., 4. posiada ukrytą przesłankę, która jest nieprawdziwa.
RSsybakmySnYa1
Ćwiczenie 1
Zaznacz poprawne dokończenie zdania. Entymemat to rozumowanie, które... Możliwe odpowiedzi: 1. posiada za dużą ilość przesłanek., 2. posiada ukryte przesłanki, które mają kluczowe znaczenie w ustaleniu jego prawdziwości., 3. w ogóle nie posiada przesłanek., 4. posiada ukrytą przesłankę, która jest nieprawdziwa.
1
RvgNlul6fzh7b11
Ćwiczenie 2
Które z podanych zakończeń zdania jest poprawne? Entymemat traktowany jest jako chwyt retoryczny wtedy, gdy ukryta przesłanka większa nie jest prawdą, ale autor wnioskowania chce, żeby oponenci i słuchacze myśleli, że jestosoba go używająca chce przestraszyć swojego rozmówcę/ukryta przesłanka ma postać alegorii/wszystkie przesłanki są ukryte.
RO892RvEKclFO1
Ćwiczenie 2
Które z podanych zakończeń zdania jest poprawne? Zaznacz odpowiednie. Entymemat traktowany jest jako chwyt retoryczny wtedy, gdy (tu wybierz: ukryta przesłanka większa nie jest prawdą, ale autor wnioskowania chce, żeby oponenci i słuchacze myśleli, że jest / osoba go używająca chce przestraszyć swojego rozmówcę / ukryta przesłanka ma postać alegorii / wszystkie przesłanki są ukryte).
RCA7i4Al09BD01
Ćwiczenie 3
Połącz w pary. Przesłanka 1 (większa) Możliwe odpowiedzi: 1. Mruczek jest kotem., 2. Mruczek jest ssakiem., 3. Wszystkie koty to ssaki. Przesłanka 2 (mniejsza) Możliwe odpowiedzi: 1. Mruczek jest kotem., 2. Mruczek jest ssakiem., 3. Wszystkie koty to ssaki. Wniosek Możliwe odpowiedzi: 1. Mruczek jest kotem., 2. Mruczek jest ssakiem., 3. Wszystkie koty to ssaki.
11
Ćwiczenie 4

Stosując sposób myślenia Muzoniusza Rufusa podaj ukrytą przesłankę większą do poniższego rozumowania.
Przesłanka 1 (mniejsza): Jan Kowalski stracił pieniądze na chybionej inwestycji.
Wniosek: Jana nie spotkało nic złego.

RiSPD1b70ZoFL
(Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z poniższą bajką, a następnie skonstruuj wnioskowanie ze wskazaniem ukrytej przesłanki, które dobrze oddaje konstrukcję fabuły bajki.

1
Taisen Deshimaru Bajki filozoficzne

(fragment)
Pewnej nocy złodziej wtargnął do ubogiej pustelni, w której spał stary mędrzec Ryokan. Oczywiście nie znalazł tam nic, co można by ukraść. Ale zanim wyszedł zobaczył Ryokana, który leżał pod kocem. Porwał więc jego koc i uciekł. Mędrzec, obudziwszy się z powodu zimna, wstał i zrozumiał, że został obrabowany. Przez chwilę nie posiadał się ze zdziwienia, potem wyjrzał przez okno i zobaczył na niebie okrągły księżyc, który błyszczał niespotykanym blaskiem. Ryokan był poetą i nic nie mogło go wyprowadzić z równowagi. Natychmiast napisał następujący wiersz, który z czasem stał się słynny:
Och! Cudzie!
Księżyc tak pięknie oświetla moje okno.
Dlaczego złodziej go nie zabrał?

cw4 Źródło: Taisen Deshimaru, [w:] Michel Piquemal, Bajki filozoficzne, tłum. M. Braunstein, M. Krasicki, 2012.
RYIIS6a5rvYSc
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Wskaż dwa podobieństwa między historią opowiedzianą w ćwiczeniu nr 2, a zdarzeniem, które przytrafiło się Muzoniuszowi Rufusowi.

Podaj dwa podobieństwa między historią opowiedzianą w ćwiczeniu nr 2, a zdarzeniem, które przytrafiło się Muzoniuszowi Rufusowi.

RK6keRiyqYWqC
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 7

Zapoznaj się z poniższą bajką i również do niej przedstaw wnioskowanie ze wskazaniem ukrytej przesłanki, które dobrze oddaje konstrukcję fabuły bajki.

1
Michel Piquemal Bajki filozoficzne

W czasach, kiedy pionierzy poczty lotniczej przemierzali wybrzeża Afryki, aby dostarczać listy, pewien lotnik wylądował na pustyni tuż obok karawany. Nawiązał znajomości, pił herbatę w namiocie Beduinów… i, dumny ze swego samolotu, wykładał jednemu z koczowników:
– Widzisz, mój samolot zaledwie w kilka godzin dotarł tutaj z przylądka Juby… a twojej karawanie zajmie to ponad dwa miesiące. Stary koczownik patrzył na niego długą chwilę, a potem, absolutnie nieporuszony, odpowiedział:
– A co robisz przez resztę czasu?
Historia opowiedziana przez lotników, przypisywana Antoine de Saint‑Exupéry

cw6 Źródło: Michel Piquemal, Bajki filozoficzne, tłum. M. Braunstein, M. Krasicki.
RBmVdX7IAJEVn
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Uzupełnij poniższe rozumowanie w sposób, który uczyni z niego entymemat poprawny logicznie.

Przesłanka 1: Jan Kowalski ma 20 lat.
Wniosek: Jan Kowalski nie może oddać głosu w najbliższych wyborach do parlamentu.

R7hssrb6XTrcb
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9

Na podstawie rozumowania z ćwiczenia nr 7, dodając przesłankę, stwórz rozumowanie będące chwytem erystycznym.

RBM1HrWqWAFtl
(Uzupełnij).