Sprawdź się
Zakres podstawowy
Wyjaśnij, dlaczego rozkład ciśnienia atmosferycznego na Ziemi nie jest stały i równomierny.
Wymień trzy różnice w przebiegu dobowym temperatury powietrza A i B.
Zdecyduj, która z poniższych linii na wykresie (A czy B) przedstawia przebieg dobowy temperatury powietrza podczas bezchmurnej pogody, a która podczas pogody pochmurnej. Uzasadnij swoją odpowiedź.
Zdecyduj, która z opisanych linii na wykresie (A czy B) przedstawia przebieg dobowy temperatury powietrza podczas bezchmurnej pogody, a która podczas pogody pochmurnej. Uzasadnij swoją odpowiedź.
Wyjaśnij, dlaczego na półkuli północnej występują wyższe roczne amplitudy powietrza niż na półkuli południowej.
Zakres rozszerzony
Zaznacz jedną wspólną drogę wymiany ciepła, na skutek której powstały przedstawione niżej produkty kondensacji pary wodnej.
Przeanalizuj dane zawarte w poniższych tabelach. Następnie wyjaśnij różnice w rocznej amplitudzie temperatury powietrza na półkuli północnej i południowej.
Zapoznaj się z danymi zawartymi w poniższych tabelach. Następnie wyjaśnij różnice w rocznej amplitudzie temperatury powietrza na półkuli północnej i południowej.
Spośród podanych poniżej albedo wybierz odpowiadające pewnej powierzchni, wiedząc, że ilość promieniowania całkowitego wynosi 40 cal/cm² × min, a ilość promieniowania pochłoniętego wynosi 5 cal/cm² × min. Następnie wybierz spośród podanych przypuszczalny rodzaj tej powierzchni.
Wiesz już, że istnieją dwa rodzaje gradientów termicznych: sucho- i wilgotnoadiabatyczny. Wyjaśnij, dlaczego w powietrzu wilgotnym obserwuje się wolniejszy spadek temperatury wraz z wysokością, a w powietrzu suchym - szybszy. Skorzystaj z dodatkowych źródeł informacji geograficznej.