Zastanów się, czy wszystkie rośliny wykorzystują te same sole mineralne w tych samych ilościach.
Płodozmian to uprawa określonych gatunków roślin w określonej kolejności. Gatunki są tak dobrane, aby w glebie pozostawała wystarczająca ilość soli mineralnych dla następnej uprawy. Polepsza to stan gleby i zmniejsza potrzebę nawożenia.
21
Ćwiczenie 5
R1aKj55RdLH4R
Sprawdź, czego nie wolno stosować w uprawach ekologicznych.
Tak, warto kupować produkty ekologiczne, gdyż zawierają o wiele mniej szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych (pochodzących np. ze środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych). Mają lepsze walory smakowe i aromat. Zawierają większe ilości witamin i minerałów.
21
Ćwiczenie 6
RkyOtp9uf9Azc
Jakie związki są zawarte w nawozach naturalnych? Co się dzieje, gdy dostaną się do wód?
W płynnych nawozach naturalnych, np. gnojowicy, znajduje się wiele pozostałości organicznych, rozkładanych w glebie do amoniaku i azotanów. Na stokach o większym nachyleniu substancje te byłyby łatwo spłukiwane do wód (stawów, rzek), co spowodowałoby eutrofizację i w konsekwencji powstawanie martwych stref o zbyt małej zawartości tlenu dla organizmów wodnych.
21
Ćwiczenie 7
Ri305IQQVCCHb
Zastanów się, czy istnieje prosta zależność pomiędzy tymi wielkościami.
Prawo minimum Liebiga mówi, że wzrost i rozwój organizmu ogranicza czynnik, którego w środowisku jest najmniej.
Zwiększanie dawek nawozów azotowych nie powoduje proporcjonalnego wzrostu plonów zbóż (ma tu zastosowanie prawo minimum Liebiga).
Informacja do ćwiczeń 8 i 9
Uzyskanie certyfikatu zgodności produkcji metodami ekologicznymi wiąże się z okresem przestawiania gospodarstwa rolnego (…). Przejście z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną polega na stopniowych zmianach, podczas których stosuje się odpowiednie następstwo roślin, staranną agrotechnikę, racjonalne wykorzystanie nawozów organicznych, wprowadzenie poplonów, a w przypadku produkcji zwierzęcej – stosowanie pasz i dodatków naturalnych.
Indeks górny Źródło: Antoni Mickiewicz i in., Miejsce i rola jednostek certyfikujących oraz inspektorów w systemie rolnictwa ekologicznego w Polsce, „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego” 2015, nr 3, s. 52. Indeks górny koniecŹródło: Antoni Mickiewicz i in., Miejsce i rola jednostek certyfikujących oraz inspektorów w systemie rolnictwa ekologicznego w Polsce, „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego” 2015, nr 3, s. 52.
31
Ćwiczenie 8
R1Z5uL8YVtpSu
Przypomnij sobie metody stosowane w rolnictwie ekologicznym i porównaj je z rolnictwem konwencjonalnym.
W rolnictwie konwencjonalnym stosuje się nawozy sztuczne i chemiczne środki ochrony roślin. Powoduje to wyjałowienie gleby (nawozy działają jednostronnie), więc potrzeba dwóch sezonów, aby organizmy glebowe odbudowały właściwą strukturę i zasobność gleby. W przypadku zwierząt hormony i antybiotyki stosowane jako dodatki do paszy pozostają w mięsie, a u żywych zwierząt obserwuje się zmniejszenie odporności. Po wymianie stada nowe zwierzęta, karmione naturalnymi paszami, są zdrowe.
31
Ćwiczenie 9
R15891pt8LO6x
Jaką cechę związaną z obiegiem materii mają rośliny bobowate?
U roślin bobowatych występują na korzeniach brodawki zasiedlone przez bakterie wiążące wolny azot z powietrza. Dzięki temu rośliny te są bogate w białko. Po przekopaniu gleby ich szczątki zasilają glebę w sole azotowe, które stają się dostępne dla innych roślin.