Sprawdź się
Zapoznaj się z danymi statystycznymi i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
PolitologiaPowodem, dla którego nawet reżimy autorytarne są zainteresowane organizacją wyborów, nawet jeśli nie są to wybory rywalizacyjne, jest fakt, że dostarczają one uzasadnienia dla systemu rządów. Dzieje się tak, ponieważ rytuał związany z przeprowadzeniem kampanii w pewien sposób nadaje wyborom uroczysty charakter i znaczenie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczyArt. 54
§ 1. Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (…) może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach, zwanego dalej »pełnomocnictwem do głosowania«. (…)
§ 3. Przepis § 1 stosuje się również do wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat. (…)Art. 56
§ 1. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. (…)Art. 59 (…)
§ 2. Przed przystąpieniem do głosowania pełnomocnik okazuje obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości oraz akt pełnomocnictwa do głosowania.
§ 3. Obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie odnotowuje nazwisko i imię (imiona) pełnomocnika wyborcy w spisie wyborców w rubryce »uwagi« odpowiadającej pozycji, pod którą umieszczono nazwisko wyborcy, wraz z oznaczeniem »pełnomocnik«, a akt pełnomocnictwa do głosowania załącza do spisu wyborców. (…)Art. 86
§ 1. Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz.
§ 2. Organ partii politycznej, o którym mowa w § 1, zawiadamia właściwy organ wyborczy o utworzeniu komitetu i o zamiarze samodzielnego zgłaszania kandydatów oraz o powołaniu (…) pełnomocnika wyborczego uprawnionego (…) do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego; (…)Art. 96. Można być pełnomocnikiem wyborczym lub pełnomocnikiem finansowym tylko jednego komitetu wyborczego. (…)
Art. 102
§ 1. Pełnomocnik wyborczy w terminie 7 dni od dnia przyjęcia przez właściwy organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamia ten organ o adresie strony internetowej, na której komitet wyborczy umieszcza informacje określone w kodeksie.
Materiał źródłowy do ćwiczeń 6 i 7.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczyRozdział 11a
Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczniArt. 103a
§ 1. Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wyznaczyć po jednym mężu zaufania do komisji wyborczych (…)
§ 2. Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona może wyznaczyć jednego męża zaufania przy Państwowej Komisji Wyborczej.
§ 3. Mężem zaufania może być osoba mająca czynne prawo wyborcze do Sejmu, która nie kandyduje w wyborach ani nie jest komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej. (…)Art. 103b
§ 1. Mąż zaufania ma prawo:
być obecny podczas wszystkich czynności komisji, do której został wyznaczony, w szczególności być obecny przy przekazywaniu protokołu przez obwodową komisję wyborczą, przekazywaniu danych z protokołu przez rejonową komisję wyborczą, sprawdzaniu pod względem arytmetycznej poprawności ustalenia wyników głosowania przez pełnomocników (…) oraz sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wprowadzania danych do sieci elektronicznego przesyłania danych;
być obecnym w lokalu wyborczym w czasie przygotowania do głosowania, głosowania, ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu;
wnosić do protokołu uwagi, z wymienieniem konkretnych zarzutów;
być obecnym przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu do właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia. (…)
Art. 103c
§ 1. Zarejestrowane w Rzeczypospolitej Polskiej stowarzyszenie i fundacja, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, ma prawo wyznaczyć po jednym obserwatorze społecznym do komisji wyborczych (…).
§ 2. Do obserwatorów społecznych stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu o mężach zaufania, z wyjątkiem art. 103b § 1 pkt 3 i 4.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenia.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczyArt. 82
§ 1. Przeciwko ważności wyborów, ważności wyborów w okręgu lub wyborowi określonej osoby może być wniesiony protest wyborczy z powodu:
dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI Kodeksu karnego, mającego wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania lub wyników wyborów lub
naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.
§ 2. Protest wyborczy przeciwko ważności wyborów (…) może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.
Art. 83
Protest wyborczy wnosi się do sądu wskazanego w przepisach szczególnych kodeksu.