Sprawdź się
Wyjaśnij, jakie znaczenie dla przebiegu kampanii, symbolicznie ukazanego w źródle 1, miała linia Mannerheima.
Źródło 1. Żołnierze Armii Czerwonej w okopach, 1940 rok
Źródło 2. Linia Mannerheima
Wyjaśnij cele wskazanej w źródłach polityki okupantów.
O wytycznych Hansa Franka ws. polityki kulturalnej pod okupacją niemieckąPolakom należy umożliwić kształcenie się jedynie w takim zakresie, aby uświadomili sobie, iż jako naród nie mają żadnych perspektyw. W grę mogą więc wchodzić co najwyżej złe filmy, względnie takie, które obrazują wielkość i siłę Rzeszy Niemieckiej. Trzeba będzie w szerokim zakresie wprowadzić system głośników; będą one pełnić rolę swego rodzaju służby informacyjnej (…).
Odsetek wymordowanych reprezentantów różnych kategorii elity intelektualnej pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939‑1945.
Kategoria | Odsetek strat |
---|---|
Adwokaci | 58% |
Prawnicy łącznie | 26% |
Lekarze | 38% |
Nauczyciele | 33% |
Pracownicy naukowi | 30% |
Księża | 28% |
Na podstawie:
Indeks górny Źródło: S. Sieradzki, Niemiecki koń trojański, dostępny w internecie: wprost.pl [dostęp 16.06.2020 r.]; Indeks górny koniecŹródło: S. Sieradzki, Niemiecki koń trojański, dostępny w internecie: wprost.pl [dostęp 16.06.2020 r.];
Indeks górny W. Roszkowski, Najnowsza historia Polski 1945‑1980, Warszawa 2003, s. 28. Indeks górny koniecW. Roszkowski, Najnowsza historia Polski 1945‑1980, Warszawa 2003, s. 28.
Wyjaśnij różnicę przeznaczenia obozu koncentracyjnego i obozu śmierci.
Źródło 1
Rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnychFritz Sauckel, kierujący systemem pracy niewolniczej, ustalił: „Wszystkim więźniom trzeba dać takie wyżywienie, warunki do życia i traktowania, jakie pozwoliłyby na możliwie najpełniejszą eksploatację ich sił przy najmniejszych kosztach własnych”. Współczesny historyk: „Dla firmy I.G. Farben robotnik‑niewolnik był surowcem do zużycia, ludzkim surowcem, z którego systematycznie wydobywano ludzką substancję. Po zużyciu całej energii odsyłano żyjące odpadki do komór gazowych i pieców krematoryjnych w ośrodkach zagłady w Brzezince, gdzie SS używało ich jeszcze jako surowców wtórnych do celów gospodarki wojennej Niemiec: złote zęby dla Reichbanku, włosy na materace, a tłuszcz na mydło.
Źródło 2
Wewnątrz komory gazowej„Potem czuli gaz i tłoczyli się z dala od groźnych kolumn, wreszcie biegli do ogromnych metalowych drzwi z małymi wziernikami, gdzie zbijali się w jedną niebieską, lepką, zbryzganą krwią piramidę, drapiąc, bijąc i maltretując jedni drugich jeszcze w chwili śmierci. W dwadzieścia pięć minut później elektryczne pompy usuwały przesycone gazem powietrze, wielkie metalowe drzwi odsuwały się i wchodzili ludzie z żydowskiego Sonderkommando, w maskach gazowych i gumowych butach, niosąc węże gumowe, bo pierwszym ich zadaniem było zmycie krwi i kału. Potem musieli rozdzielić splątane, zbite zwłoki za pomocą haków i lin”. (…) Często przez oszczędność używano niedostatecznych ilości kosztownego gazu, tak że ofiary były tylko ogłuszone, a potem palone żywcem
Wyjaśnij, jakie czynniki ograniczały charakter pomocy niesionej ofiarom Holocaustu.
Na ratunek Żydom uciekającym z obozu zagłady w TreblinceByło oczywiste i całkowicie do przewidzenia, że mieszkańcy okolicznych wiosek nie otwierali najzwyczajniej w świecie drzwi swoich chat na przyjęcie szukających schronienia uciekinierów. Zwłaszcza, że byli oni poszukiwani przez zorganizowane i uzbrojone niemieckie oddziały. Każda forma pomocy uciekającemu Żydowi w okupowanej przez Niemców Polsce była bowiem karana śmiercią. Zazwyczaj karę tę wymierzano poprzez masowe rozstrzeliwania albo też spalenie osoby wraz z rodziną we własnym domu. Zachodni Europejczycy (których sytuacja materialna była znaczenie lepsza niż Polaków) tylko niezwykle rzadko podejmowali próby pomocy uciekinierom, mimo że ryzykowali znacznie mniej – karą był rodzaj grzywny albo w wypadku „recydywisty” – krótki pobyt w więzieniu, ale najczęściej po prostu nic. Strach był przytłaczającym czynnikiem powstrzymującym przed udzielaniem pomocy Żydom w Polsce. Można by to wyrazić też inaczej: człowiek nie jest skłonny do angażowania się w działalność potencjalnie samobójczą.
Na ratunek Żydom uciekającym z obozu zagłady w TreblinceChłopi zamieszkali blisko Treblinki nie chcieli mi dać schronienia nawet na jedną noc. Chętnie dali mi jednak jedzenie, a nawet pieniądze, ale nie chcieli, abym został na noc, bowiem Ukraińcy skoszarowani w Treblince często chodzili po okolicy. (…) W całej okolicy Treblinki nie opowiadano o niczym innym. Wciąż te same straszne historie. Bliżej Warszawy ludzie pozwolili mi zatrzymać się u nich na noc, ale nie było mowy o dłuższym pobycie.
Odwołując się do ustaleń teherańskich i jałtańskich w kwestii Polski, oceń, czy koncepcja „kapitału krwi” w realistyczny sposób uwzględniała międzynarodowe uwarunkowania.
Pułapka 1944Nadal realizowaliśmy naszkicowaną przez generała Sikorskiego koncepcję „kapitału krwi”, zakładająca, że po pokonaniu Niemiec państwa koalicji antyhitlerowskiej wynagrodzone zostaną w proporcji do wysiłku włożonego w wojnę, mierzonego poniesionymi ofiarami. Polacy starali się więc wzmożonym wysiłkiem i spektakularną ofiarnością (…) przekonać sojuszników, że ich oskarżenia o wycofywanie się Polski z walki z Niemcami są bezpodstawne. Do tych samych argumentów odwoływali się także inicjatorzy powstania w Warszawie. Krańcowe poświęcenie okazane w walce z Niemcami miało wzruszyć zachodnią opinię publiczną i skłonić zachodnie rządy, żeby jakoś wzięły nas w obronę przed Sowietami.
Wyjaśnij, dlaczego zawarcie okładu z ZSRS wzbudziło sprzeciw części Rządu RP.
Źródło 1.
Układ Sikorski-Majski, 30 lipca 1941 roku (fragment)Rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad oświadcza swą zgodę na tworzenie na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Rad Armii Polskiej, której dowódca będzie mianowany przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w porozumieniu z rządem Związku Socjalistycznych Republik Rad. (…) Z chwilą przywrócenia stosunków dyplomatycznych rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad udzieli amnestii wszystkim obywatelom polskim, którzy są obecnie pozbawieni swobody na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Rad bądź jako jeńcy wojenni, bądź z innych odpowiednich powodów.
Źródło 2.
Minister August Zaleski w sprawie układu z ZSRRSkonstruowany projekt układu nie daje Polsce „żadnych zysków”; to, co wyglądać może na zysk – zgoda Rosji na unieważnienie traktatów, zawartych z Hitlerem – zyskiem wcale nie jest, gdyż już sam wybuch wojny niemiecko‑sowieckiej traktaty te przekreślił; Rosja mówi o Polsce niepodległej „w granicach etnograficznych” - jest to wyraźna próba powrotu do roku 1920, do sytuacji sprzed zwycięstwa polskiego, powrotu do „koncepcji Curzona”.
Udowodnij, że akceptacja sformułowania podkreślonego w źródle 1 mogła narazić premiera Sikorskiego na krytykę ze strony opozycji.
Podaj nazwę kategorii działań konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego, których przykład ukazano na fotografii.
Rozważ, czy walka żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r. miała sens, podając po jednym argumencie i kontrargumencie.
Raport ppłk. Władysława Liniarskiego, 1945 rokNKWD z całą pasją wściekłości przeprowadza aresztowania dowódców AK. Bada w bestialski sposób, bije drutem kolczastym, kłuje szpilki za paznokcie, łamie żebra i wszystkich wywozi do Rosji. Za linią Curzona NKWD organizuje obławy na Polaków i morduje ich na miejscu bądź wywozi mężczyzn i kobiety zdolnych do pracy lub wojska. Siłą wyrzucają rodziny polskie na zachód poza linię Curzona. (…) Krwawa okupacja sowiecka bestialstwem przewyższyła niemiecką. Aresztowania w każdej wsi, mordy, gwałcenie dziewcząt, grabież. Aresztowanych dziesiątki tysięcy; wywożą w nieznanym kierunku na amerykańskich samochodach lub torturują nagich w lochach z wodą.