Sprawdź się
Wymienione wydarzenia ułóż w kolejności chronologicznej.
Uzupełnij zdania.
Na podstawie zamieszczonej niżej mapy oceń, jak na możliwości obronne Czechosłowacji wpłynął Anschluss Austrii.
Oceń jak na możliwości obronne Czechosłowacji wpłynął Anschluss Austrii.
Przyjrzy się mapie i dopisz numery obszarów, które Czechosłowacja utraciła w wyniku odpowiednich układów.
Na podstawie tekstu źródłowego B rozstrzygnij, czy w świetle jego treści zostały dotrzymane zobowiązania sygnatariuszy układu oznaczonego jako tekst A. Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do treści obu źródeł oraz własnej wiedzy.
Tekst A
Układ monachijski z 29 IX 1938 r.Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Francja i Włochy, biorąc pod uwagę osiągnięte już w zasadzie porozumienie co do odstąpienia Niemcom obszaru zamieszkanego przez Niemców sudeckich, zgodziły się na poniżej wymienione sposoby i warunki tej cesji oraz na zarządzenia, jakie mają być wydane, przy czym, na mocy tego porozumienia, każde z tych państw uważa się za odpowiedzialne za kroki niezbędne dla zapewnienia jego wykonania:
ZAŁĄCZNIK DO POROZUMIENIA
Rząd Jego Królewskiej Mości w Zjednoczonym Królestwie i Rząd Francuski przystąpiły do powyższego porozumienia na tej podstawie, że podtrzymują ofertę, zawartą w punkcie 6 propozycji angielsko‑francuskich z dnia 19 września, dotyczącą międzynarodowego zagwarantowania nowych granic Czechosłowacji przed nie sprowokowaną napaścią.
Z chwilą gdy sprawa polskiej i węgierskiej mniejszości w Czechosłowacji będzie załatwiona, Niemcy i Włochy ze swej strony udzielą gwarancji Czechosłowacji.
Tekst B
Układ niemiecko-czechosłowacki z 15 marca 1939 rokuFührer i Kanclerz Rzeszy przyjął dziś w Berlinie w obecności Ministra Spraw Zagranicznych Rzeszy von Ribbentropa, czechosłowackiego prezydenta Drą Lachę, i czechosłowackiego Ministra Spraw Zagranicznych Drą Chvalkovsky’ego, zgodnie z wyrażonym przez nich życzeniem. Podczas tego spotkania przeanalizowano z całkowitą szczerością poważną sytuację, jaka zaistniała na dotychczasowym obszarze Czechosłowacji z powodu wydarzeń ostatnich tygodni. Obie Strony wyraziły zgodnie przekonanie, że celem wszystkich wysiłków musi być zapewnienie ładu, porządku i pokoju w tej części Europy Środkowej. Prezydent Czechosłowacji oświadczył, iż dla służenia temu celowi i dla osiągnięcia ostatecznego uspokojenia sytuacji składa z pełnym zaufaniem los narodu czeskiego i jego kraju w ręce Führera Rzeszy Niemieckiej. Führer przyjął tę deklarację i oświadczył, iż decyduje się wziąć naród czeski pod ochronę Rzeszy Niemieckiej oraz zapewnić mu odpowiadający jego charakterowi autonomiczny rozwój życia narodowego.
Na dowód czego podpisano niniejszy dokument, sporządzony w dwóch egzemplarzach.
Oceń, który z zamieszczonych niżej plakatów jest zgodny pod względem ideologicznym z fragmentem cytowanego układu. Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do treści układu oraz wybranego plakatu.
Plakat A
Plakat B
Tekst źródłowy
Źródła do historii powszechnej okresu międzywojennegoRząd Rzeszy Niemieckiej i Cesarski rząd Japoński
[…]
Pragnąc współpracować ze sobą dla obrony przed rozkładem komunistycznym, zgodziły się na następujące postanowienia:
Art. I. Wysokie Państwa układające się postanawiają informować się nawzajem o działalności Międzynarodówki Komunistycznej, naradzać się nad koniecznymi środkami obronnymi i realizować je w ścisłej współpracy.
Art. II. Wysokie Państwa układające się zaproszą wspólnie inne państwa, których pokój wewnętrzny zostanie zagrożony rozkładową działalnością Międzynarodówki Komunistycznej, do podjęcia środków obronnych w duchu niniejszego układu lub do uczestnictwa w niniejszym układzie.