Zauważ, że dzieci, w porównaniu z potomstwem innych zwierząt, wymagają długiej opieki i znacznie później osiągają samodzielność.
Występowanie menopauzy jest prawdopodobnie przystosowaniem umożliwiającym kobietom zapewnienie długiej opieki ich potomstwu, co zwiększa jego szanse na przeżycie.
31
Ćwiczenie 8
Pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu jajnikowego dochodzi do fizjologicznie rzadko występującego zjawiska sprzężenia zwrotnego dodatniego. Wzrastający poziom estradiolu jest czynnikiem pobudzającym podwzgórze do produkcji gonadoliberyn, a przysadkę mózgową – do produkcji hormonów gonadotropowych (FSH i LH). Te z kolei łączą się z receptorami obecnymi na błonach komórkowych pęcherzyków jajnikowych, które w konsekwencji produkują estradiol. Hormonem zatrzymującym opisane sprzężenie zwrotne dodatnie jest progesteron.
R19IswQi06AVw
Zastanów się, gdzie w drugiej fazie cyklu jajnikowego wytwarzany jest progesteron.
Wysoki poziom LH osiągnięty w wyniku sprzężenia zwrotnego dodatniego jest czynnikiem niezbędnym do zajścia owulacji, czyli pęknięcia pęcherzyka jajnikowego. LH powoduje też przekształcenie tego pęcherzyka w ciałko żółte, produkujące progesteron po owulacji. Wytworzony progesteron wpływa na przysadkę mózgową, która zmniejsza produkcję gonadotropin, co wycisza sprzężenie zwrotne dodatnie.