Każda z wartości Scrum praktykowana indywidualnie jest świetnym ćwiczeniem samorozwoju i dążenia do lepszej organizacji pracy. Szczególnie umiejętność przyznawania się do błędów może znacznie ułatwić życie, nie tylko w kontekście zawodowym.
21
Ćwiczenie 5
R6CPqL6YPKEdu
2
Ćwiczenie 6
RDarNrZlSXgAx
Zapewne zmierzone wyniki znacząco odbiegają od tych przewidywanych. Zarządzanie własną pracą i szacowanie czasu jej trwania są jednymi z najtrudniejszych do opanowania umiejętności, szczególnie w branży informatycznej, nastawionej na terminowe postępy w pracy przy projektach.
2
Ćwiczenie 7
R1Mh988vQuK7E
3
Ćwiczenie 8
R8hPwNmmJIjyR
Zwinne metodyki znajdują zastosowanie we wszystkich zespołach projektowych, których członkowie współpracują nad końcowym produktem. Może to być redakcja dużej gazety, zespół analityków w banku lub warsztat rzemieślniczy, produkujący ręcznie ekskluzywne wyroby na zamówienie.
3
Ćwiczenie 9
Scrum Master w pewnej firmie zaplanował pracę ze swoim zespołem. Podzielił projekt na sprinty – pierwszy dwutygodniowy, kolejny czterotygodniowy, trzeci sześciotygodniowy oraz ostatni – tygodniowy. Uznał, że planowanie sprintów to strata czasu: członkowie zespołu mieli również oceniać czas realizacji oraz pracochłonność każdego zadania. Ponadto Scrum Master uznał, że to on będzie rozdzielał zadania członkom zespołu – mailowo, ponieważ uznał, że codzienne spotkania są zbędne.
R3U8l1rcPoaBz
Sprinty powinny mieć równą długość (najlepiej do czterech tygodni). Nie można pomijać etapów sprintu, takich jak planowanie oraz codzienny Scrum. Bez nich niemożliwe jest spełnienie dwóch z trzech filarów frameworka – adaptacji i inspekcji. W konsekwencji może okazać się np., że poszczególni deweloperzy napotkają na przeszkody utrudniające i spowalniające ich pracę, które można było rozwiązać na codziennych spotkaniach. Mogą też w ferworze pracy odchodzić od celu projektu, co będzie trudne do wychwycenia i naprawienia bez codziennego Scruma.