Sprawdź się
Przeciągnij w odpowiednie miejsce na osi czasu podane wydarzenia związane z przejęciem władzy przez komunistów w Europie Środkowo‑Wschodniej.
Połącz wydarzenia z datami
1948,
1945,
1944,
1947,
1946
powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w Polsce | |
konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie | |
powstanie terminu „żelazna kurtyna” | |
powstanie Kominformu | |
początek konfliktu jugosłowiańsko-radzieckiego |
Rozstrzygnij, czy pierwsze powojenne wybory na Węgrzech odbyły się zgodnie z maksymą Józefa Stalina: Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy
.
Podział mandatów w Zgromadzeniu Narodowym po wyborach parlamentarnych w 1945 r.
Wyobraź sobie, że jesteś zachodnim dziennikarzem. Wkrótce po zakończeniu wojny przyjechałeś do Pragi, aby zrozumieć stosunek Czechów do Związku Radzieckiego i komunizmu. Przygotuj po dwa pytania, które zadasz Edwardowi Beneszowi, Klementowi Gottwaldowi oraz zwykłemu robotnikowi. Wykorzystaj informacje podane we fragmencie artykułu prasowego autorstwa Andrzeja Krawczyka Surowy luty.
Surowy lutyNa przełomie 1947 i 1948 r. […] w sowieckiej strefie imperialnej znalazły się więc Polska i Czechosłowacja oraz państwa, które w latach II wojny światowej były sojusznikami III Rzeszy (Węgry, Rumunia, Bułgaria) i ich status – krajów okupowanych – był powszechnie akceptowany. Dawało to Moskwie swobodę manewru, usprawiedliwiało bezpośrednią kontrolę i obecność, a elity i społeczeństwa paraliżowało strachem. Zachód milcząco zgodził się, by „Polska została zdradzona” – jak głosił tytuł książki z 1948 r. byłego ambasadora USA w Warszawie. Zachodnią opinię publiczną neutralizowało rozgrywanie przez Związek Sowiecki karty czechosłowackiej. Moskwa robiła wszystko, żeby pokazać, jak dobre ma stosunki z czechosłowackim rządem emigracyjnym i jego przywódcą Edwardem Beneszem. (W składzie rządu w Londynie podczas II wojny byli również przedstawiciele partii komunistycznej, a w ostatnich dniach wojny rząd demonstracyjnie powrócił do Pragi przez Moskwę).
Benesz dumny był ze swego kunsztu dyplomatycznego, który pozwolił mu – w przeciwieństwie do polskiego rządu emigracyjnego – powrócić do ojczyzny i pozostać u władzy mimo obecności Armii Czerwonej. Zapłacić za to musiał jednak sporą cenę: jeszcze w Moskwie zgodził się i zobowiązał, że nie dojdzie do odtworzenia w Czechosłowacji „reakcyjnych, prawicowych” partii politycznych, w tym największej przedwojennej partii Agrarystów. Komunistom oddano resort spraw wewnętrznych, wojsko i policję. Ponadto, o czym Benesz mógł nie wiedzieć, do rozmaitych partii politycznych została oddelegowana duża grupa utajnionych członków partii komunistycznej.
Sytuacja Czechosłowacji była szczególna. Na tradycyjne sympatie panslawistyczne i filorosyjskie nakładała się tu silna tradycja ruchu robotniczego i komunistycznego. Komunistyczna Partia Czechosłowacji była przed wojną stosunkowo dużą, legalną partią, działającą w parlamencie i w samorządach. Wśród inteligencji i artystów widoczna była fascynacja rewolucją rosyjską. Żywe były dyskusje o czeskiej drodze do socjalizmu i wzajemne przepływy między socjaldemokratami a komunistami. W ruchu komunistycznym działali często ludzie znani, o silnych osobowościach […]. W latach 1928–1929 partia komunistyczna przeszła wewnętrzne (ale jawne) przeobrażenia, znane pod nazwą bolszewizacji partii, kiedy za podstawowy dogmat przyjęto wierność Związkowi Sowieckiemu i WKP(b). Szef komunistów Klement Gottwald mówił w praskim parlamencie 21 września 1929 r.: „Jesteśmy partią czechosłowackiego proletariatu, a nasze kierownictwo rzeczywiście jest w Moskwie. Jeździmy do Moskwy się uczyć. A wiecie czego? Uczymy się od rosyjskich bolszewików, jak wam skręcić kark. Wiecie, że rosyjscy bolszewicy są w tym mistrzami. Jeszcze przejdzie wam śmiech…”.
Sympatia do Rosji i komunizmu wzrosła jeszcze w latach wojny, kiedy front wschodni przez kilka lat jawił się jako jedyna szansa na zmianę losu. W maju 1945 r. witano entuzjastycznie armię sowiecką wkraczającą do ustanowionego przez Hitlera w Czechach Protektoratu. Tysiące Czechów wstępowały do partii komunistycznej.
Odrodzone po maju 1945 r. czeskie życie publiczne […] wydawało się normalne. Wielu Czechów odległych od komunizmu sądziło, że Czechosłowacja wygrała los na loterii, będąc jedynym w Europie Środkowej krajem, który pozostał demokracją.
Zaznacz na zielono w źródle A fragment, który dotyczy sytuacji opisanej w źródle B.
Źródło B
Najnowsza historia świata. 1945–1963Abstrahując od nieco odmiennych doświadczeń jugosłowiańskich i albańskich, można przyjąć, że Moskwa zdołała osiągnąć swój cel w czterech zasadniczych etapach […]. Najważniejszy był [etap], w którym komuniści starali się wyeliminować swych przeciwników z życia politycznego, uciekając się najczęściej do intryg, zakulisowych nacisków, wzniecania niepokojów społecznych.
Zapoznaj się z mapą i jej zawartością, a następnie wykonaj polecenia.
Państwa bloku wschodniego i ich godła
Wskaż dwa wspólne zarzuty, jakie stawiają Josipowi Broz‑Ticie autorzy źródeł A i B.
Źródło A
Źródło B
„Więc sługusy z Wall Streetu:
Tito, Tito, i ty tu,
Służ i już, gdy każe pan ci,
Tuż tuż biali emigranci,
Esesmani – towar tani
I od Kruppa kupa drani,
Rodzime łotrzyki
Prosto z „Głosu Ameryki…”
Zapoznaj się z fragmentem reportażu Mariusza Szczygła Gottland. Zaznacz kolorem zielonym akapit, który dotyczy socrealizmu, czerwonym – czystek, niebieskim – propagandy wizualnej, purpurowym – propagandy antyzachodniej, żółtym – współzawodnictwa pracy.