Sprawdź się
Źródło do ćwiczeń nr 2 i 3
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Zygmunt Bauman w roku 2003 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze. Podczas tej uroczystości tradycyjnie grany jest hymn kraju, z którego pochodzi nagradzana osoba. Baumanowi pozostawiono wybór, czy ma być to hymn brytyjski, czy polski.
»Nie mogłem dłużej pozostawać w Polsce, gdzie pozbawiono mnie prawa nauczania; osiadłem więc w Wielkiej Brytanii, która zaoferowała mi pracę wykładowcy. (…) Przez jakiś czas byłem tu jednak imigrantem (…). Z czasem znaturalizowałem się, ale czy przybysz może stać się kimś więcej? Nie zamierzałem wcale zostać Anglikiem i żaden z moich studentów ani kolegów wykładowców nie wątpił, że jestem obcokrajowcem, a konkretnie Polakiem (…)«.
Poprosiliśmy więc, by zagrano hymn Europy.
/Źródło: Zygmunt Bauman, Tożsamość. Rozmowy z Benedetto Vecchim, Gdańsk 2007, s. 12./
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
W przeprowadzonym w 2015 r. badaniu Eurobarometr pytano, czy respondenci czuliby się komfortowo, pracując z muzułmaninem. Poniżej przedstawiono wyniki badania.
Przeczytaj fragment przeprowadzonego w 2009 r. wywiadu z Noamem Chomskym, słynnym amerykańskim filozofem i działaczem politycznym. Następnie wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z fragmentem przeprowadzonego w 2009 r. wywiadu z Noamem Chomskym, słynnym amerykańskim filozofem i działaczem politycznym. Następnie wykonaj polecenie.
(…) Myślę, że idea jednolitego państwa w obecnych czasach jest teraz złą opcją. Na przykład części Europy zmierzają w kierunku większej federalizacji. Na przykład w Hiszpanii Katalonia ma obecnie wysoki stopień autonomii w państwie hiszpańskim. Podobnie Kraj Basków. W Wielkiej Brytanii Walia i Szkocja zmierzają w kierunku autonomii i samostanowienia i myślę, że podobne zmiany mają miejsce w całej Europie. Choć takie rozwiązania mają wiele zalet i wad, to ogólnie uważam, że jest zdrowy rozwój państwa. Mam na myśli to, że ludzie mają różne interesy, tworzą różne środowiska kulturowe, mają różne obawy, i powinny istnieć specjalne rozwiązania, które pozwolą im realizować swoje szczególne interesy i troski w zgodzie z innymi (…).
/Źródło: rediff.com [online, dostęp: 10.09.2019]./
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Najbardziej niebezpieczną częścią miasta jest dzielnica Goutte d’Or. Władze Paryża zadecydowały o stworzeniu tam blokowisk i zasiedleniu ich przez emigrantów z krajów afrykańskich. Tym samym stworzyły swoiste getto. Mieszkańcy tej części Paryża porozumiewają się w języku francuskim, pochodzą bowiem z państw francuskojęzycznych. (…) Kultywują swoje tradycje, również te potępiane we współczesnym świecie, jak obrzezanie dziewczynek. Dzielnica owiana jest złą sławą, a najlepiej świadczy o tym jej potoczna nazwa: siedlisko zła. Handluje się tam narkotykami oraz bronią, szerzy się prostytucja, panuje bezrobocie. A wszystko to w pobliżu artystycznego zagłębia XIX i XX wieku – Montmartre'u.
/Źródło: Kornelia Mielczarek, Paryskie getta imigrantów. Dlaczego nie chciałbyś mieszkać w tym mieście?, today.pl, 18.11.2015 [online, dostęp: 20.03.2020]./