Sprawdź się
Możliwe odpowiedzi:
pierwsza. 1 N
druga. 1 V
trzecia. 1 J
czwarta. 1 Q
Wskaż prawidłową jednostkę SEM indukcji:
- 1 N
- 1 V
- 1 J
- 1 Q
Podaj odpowiednią wartość: = wynik podaj w J
Oblicz pracę, jaką musi wykonać siła zewnętrzna, aby wytworzyć SEM indukcji równą 10 V, powodującą przepływ ładunku o wartości 2 C w obwodzie.
Odpowiedź: = ............ J
Natężenie prądu indukcyjnego w obwodzie o całkowitym oporze = 100 , w którym została wytworzona SEM indukcji o wartości 20 V wyniosło podaj wynik w A.
Uzupełnij zdanie wpisując odpowiednią wartość.
Natężenie prądu indukcyjnego w obwodzie o całkowitym oporze = 100 , w którym została wytworzona SEM indukcji o wartości 20 V wyniosło ............ A.
Praca siły zewnętrznej przy wytwarzaniu prądu indukcyjnego o stałym natężeniu = 1 A wyniosła 20 J. Jeśli opór obwodu wynosi = 200 , to prąd płynął w obwodzie przez czas równy podaj wynik w s.
Uzupełnij zdanie wpisując odpowiednią wartość.
Praca siły zewnętrznej przy wytwarzaniu prądu indukcyjnego o stałym natężeniu = 1 A wyniosła 20 J. Jeśli opór obwodu wynosi = 200 , to prąd płynął w obwodzie przez czas równy ............ s.
Wzbudzony w zwojnicy prąd indukcyjny popłynie ... zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara ... przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, ... tak aby wytworzył pole magnetyczne w zwojnicy o liniach pola skierowanych ... w lewo ... w prawo.
Magnes, ustawiony w stosunku do zwojnicy jak na rysunku, jest od niej oddalany. Skonstruuj prawdziwe zdanie.
Wzbudzony w zwojnicy prąd indukcyjny popłynie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara / przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, tak aby wytworzył pole magnetyczne w zwojnicy o liniach pola skierowanych w lewo / w prawo.
Popchnięto w obszar pola magnetycznego jednorodnego ramkę nadając jej prędkość (zobacz rysunek). Potem nie działano na nią żadną siłą.
Podczas przekraczania granicy obszaru pola magnetycznego w ramce:
Możliwe odpowiedzi:
1. powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną, ale zmniejszać się będzie energia kinetyczna ramki.
2. nie powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną.
3. powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną.
4. nie powstanie SEM indukcji, gdyż nie wiadomo skąd miałaby pochodzić energia wewnętrzna wydzielona w ramce podczas przepływu prądu.
Wskaż poprawne zakończenie zdań a) i b).
a) Podczas przekraczania granicy obszaru pola magnetycznego w ramce
- nie powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną.
- nie powstanie SEM indukcji, gdyż nie wiadomo skąd miałaby pochodzić energia wewnętrzna wydzielona w ramce podczas przepływu prądu.
- powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną.
- powstanie SEM indukcji, gdyż nie jest wykonywana żadna praca przez siłę zewnętrzną, ale zmniejszać się będzie energia kinetyczna ramki.
Możliwe odpowiedzi:
1. jest zgodny z ruchem wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w prawo.
2. jest zgodny z ruchem wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w lewo.
3. jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w lewo.
4. jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w prawo.
b) Kierunek prądu indukcyjnego płynącego w ramce podczas przekraczania granicy
- jest zgodny z ruchem wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w prawo.
- jest zgodny z ruchem wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w lewo.
- jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w lewo.
- jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara, gdyż siła elektrodynamiczna działająca na krawędź ramki znajdującą się w polu magnetycznym działa w prawo.
Możliwe odpowiedzi:
1. Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie większy w pierwszym przypadku.
2. Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie większy w drugim przypadku.
3. Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie taki sam w obu przypadkach.
4. Wykonamy za każdym razem tę samą pracę.
5. Praca wykonana przez nas będzie większa w pierwszym przypadku.
6. Praca wykonana przez nas będzie większa w drugim przypadku.
Umieszczoną ramkę w polu magnetycznym usuwamy z niego. Robimy to w pierwszym przypadku szybko, a w drugim powoli. Wybierz dwa prawdziwe zdania z podanych niżej.
- Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie większy w pierwszym przypadku
- Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie większy w drugim przypadku
- Całkowity ładunek, który przepłynie w ramce będzie taki sam w obu przypadkach
- Wykonamy za każdym razem tę samą pracę
- Praca wykonana przez nas będzie większa w pierwszym przypadku
- Praca wykonana przez nas będzie większa w drugim przypadku
Na wspólnym rdzeniu nawinięto dwa uzwojenia. Jedno, przyłączone do ogniwa, będzie pełniło rolę elektromagnesu po zamknięciu klucza. W drugim, wzbudzony zostanie prąd indukcyjny. Zamknięcie klucza spowoduje pojawienie się pola magnetycznego w rdzeniu, a więc i w uzwojeniu lewym. Zmieni się strumień indukcji magnetycznej w tym uzwojeniu, wobec tego pojawi się w nim SEM indukcji i popłynie prąd.
Z zasady zachowania energii wynika, że kierunek tego prądu jest ... zgodny z ruchem ... przeciwny do ruchu ... wskazówek zegara, gdy patrzymy na obwód od lewej strony.
a) Ułóż poprawne zdanie, wybierając dobrą wersję odpowiedzi.
Z zasady zachowania energii wynika, że kierunek tego prądu jest {zgodny z ruchem} {#przeciwny do ruchu} wskazówek zegara, gdy patrzymy na obwód od lewej strony.
Źródłem energii, która wydzieli się w obwodzie z wyindukowanym prądem jest [podaj odpowiedź].
b) Dokończ zdanie:
Źródłem energii, która wydzieli się w obwodzie z wyindukowanym prądem jest .............