Sprawdź się
- Tadeusz Wenda
- Władysław Grabski
- Eugeniusz Kwiatkowski
- Wincenty Witos
Na podstawie poniższego fragmentu Wspomnień oraz karykatury wskaż zjawisko, o jakim mówi autor. Zaproponuj jego krótką definicję.
WspomnieniaPewien włościanin w lecie 1923 roku, chcąc kupić konia, sprzedaje krowę i rocznego byczka. Suma uzyskana wystarcza w dniu sprzedaży na kupno konia, jednak nie mogąc znaleźć okazu odpowiedniego, chłop odkłada transakcję na inny dzień. W jednym z najbliższych tygodni kwota poprzednia jest już niedostateczna, wobec czego chłop sprzedaje dodatkowo sztukę trzody chlewnej wagi 360 funtów. Jednak i ta suma nie pokrywa ceny konia. A nawet po dodatkowej jeszcze sprzedaży jałówki, kupno konia staje się niedoścignionym marzeniem. Zrezygnowany włościanin kupuje za całą sumę cztery cembrowiny do studni.
Źródło: Ludwik Krzywicki, Wspomnienia, t. 1-3, Warszawa 1957-59.

Otrzymałem pensję miesięczną i nie wiem, co robić! Posiadam pieniędzy zbyt wiele, ażeby samemu udźwignąć, i zbyt mało, ażeby zapłacić dorożkarzowi za odwiezienie do domu.
Porównaj rozmieszczenie linii kolejowych między rokiem 1914 a 1938. Na podstawie map oceń, co było największym wyzwaniem Polski po odzyskaniu niepodległości. Czy udało się mu sprostać?

Na podstawie informacji zdobytych w lekcji omów, w jaki sposób rozwinęła się kolej w Polsce w czasie dwudziestolecia międzywojennego.
Na podstawie poniższego plakatu oraz informacji z lekcji uzupełnij zdania.

Budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęto w roku ............ z inicjatywy ................................................... COP leżał u zbiegu rzek ............ oraz ............ i obejmował trzy regiony: A – .................................., B – ................, C – .........................
Jakimi cechami charakteryzował się Centralny Okręg Przemysłowy?
Przeanalizuj wysokość zarobków w wybranych zawodach w II Rzeczypospolitej, a następnie odpowiedz na pytania.
Na podstawie informacji zdobytych w lekcji omów, jak zamożne było społeczeństwo polskie w okresie II Rzeczypospolitej. Które grupy zawodowe zarabiały najwięcej, a które najmniej?
Najpopularniejsze statki II Rzeczypospolitej „Piłsudski” oraz „Batory” przewiozły do Ameryki tysiące pasażerów. Dla jednych podróż ta była tylko rozrywką, dla innych możliwością emigracji i szukania lepszego życia za oceanem. Nie każdego było jednak stać na ten luksus. Porównaj ceny biletów z zarobkami podanymi w ćwiczeniu 5. Dolary zamień na złotówki według odpowiedniego kursu.
- 1. zestaw danych:
- Rok: 1924
- kurs złotego: 5.18
- 2. zestaw danych:
- Rok: 1925
- kurs złotego: 6.51
- 3. zestaw danych:
- Rok: 1926
- kurs złotego: 8.9
- 4. zestaw danych:
- Rok: 1927
- kurs złotego: 8.93
- 5. zestaw danych:
- Rok: 1928
- kurs złotego: 8.9
- 6. zestaw danych:
- Rok: 1929
- kurs złotego: 8.9
- 7. zestaw danych:
- Rok: 1930
- kurs złotego: 8.91
- 8. zestaw danych:
- Rok: 1931
- kurs złotego: 8.92
- 9. zestaw danych:
- Rok: 1932
- kurs złotego: 8.92
- 10. zestaw danych:
- Rok: 1933
- kurs złotego: 7
- 11. zestaw danych:
- Rok: 1934
- kurs złotego: 5.3
- 12. zestaw danych:
- Rok: 1935
- kurs złotego: 5.31
- 13. zestaw danych:
- Rok: 1936
- kurs złotego: 5.3
- 14. zestaw danych:
- Rok: 1937
- kurs złotego: 5.28
- 15. zestaw danych:
- Rok: 1938
- kurs złotego: 5.3
- 16. zestaw danych:
- Rok: 1939
- kurs złotego: 5.3

Na podstawie informacji zdobytych w lekcji oraz w internecie omów możliwości emigracji z Polski do Ameryki na okrętach „Piłsudski” oraz „Batory”.
Porównaj zarobki z ćwiczenia 5 z przykładowymi cenami z 1937 r.
Mąka pszenna 1 kg – 0,45 zł
Ziemniaki 1 kg – 0,10 zł
Mięso wieprzowe 1 kg – 1,52 zł
Mleko 1 l – 0,26 zł
Masło 1 kg – 3,98 zł
Jaja 1 kg (ok. 15 jaj) – 1,51 zł
Cukier 1 kg – 1,00 zł
Chleb pszenny 1 kg – 0,66 zł
Bułki pszenne 1 kg – 0,92 kg
Kasza jęczmienna 1 kg – 0,40 zł
Kasza jaglana 1 kg – 0,44 zł
Kasza gryczana 1 kg – 0,60 zł
Kasza manna 1 kg – 0,60 zł
Ryż 1 kg – 0,72 zł
Sól 1 kg – 0,32 zł
Fasola biała 1 kg – 0,60 zł
Cebula 1 kg – 0,25 zł
Kiełbasa wieprzowa 1 kg – 2,00 zł
Szynka gotowana zadnia 1 kg – 4,50 zł
- 1. zestaw danych:
- Produkt: Mąka pszenna 1 kg
- Cena w zł: 0,45
- 2. zestaw danych:
- Produkt: Ziemniaki 1 kg
- Cena w zł: 0,15
- 3. zestaw danych:
- Produkt: Mięso wieprzowe 1 kg
- Cena w zł: 1,52
- 4. zestaw danych:
- Produkt: Mleko 1 l
- Cena w zł: 0,26
- 5. zestaw danych:
- Produkt: Masło 1 kg
- Cena w zł: 3,98
- 6. zestaw danych:
- Produkt: Jaja 1 kg
- Cena w zł: 1,51
- 7. zestaw danych:
- Produkt: Cukier 1 kg
- Cena w zł: 1,00




