Zastanów się, czy zwierzęta ponoszą śmierć jedynie z rąk myśliwych.
Nie. Zwierzęta są także zabijane przez kłusowników lub giną w wypadkach komunikacyjnych.
311
Ćwiczenie 7
R1SGyWBbkgTXe
R1U2Kcm7Q4Mdo
Weź pod uwagę intensywność produkcji rolnej.
W krajach, gdzie rolnictwo jest mniej rozwinięte, ekstensywne lub prawidłowo prowadzone (dobre praktyki), gleby wykazują wysoką wartość rolną (powyżej 1% zawartości węgla) – tak jak w Europie centralnej i wschodniej. Tam, gdzie prowadzi się gospodarkę intensywną, gleba jest niższej jakości – tak jak na południu i zachodzie Europy.
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się z tekstem źródłowym, a następnie wykonaj polecenia.
Lasy naturalne niszczone są w zastraszającym tempie. Szacuje się, że co dwie sekundy na całym świecie ginie obszar wielkości boiska do piłki nożnej. (…) Wraz z kurczącą się powierzchnią lasów pierwotnych zwiększamy presję m.in. na zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, takie jak tygrysy, niedźwiedzie czy orangutany, które żeby przetrwać, potrzebują dużych obszarów wyjętych poza działalność gospodarczą człowieka. Pochłaniając dwutlenek węgla i regulując cykle wodne, lasy odgrywają olbrzymią rolę w stabilizowaniu ziemskiego klimatu. (…) Wycinanie lasów deszczowych prowadzi także do wyniszczenia plemion i grup etnicznych. (…) Szacuje się, że przetrwanie sześćdziesięciu milionów ludzi jest bezpośrednio zależne od istnienia lasów pierwotnych.
Zwróć uwagę, że w tekście niektóre skutki są opisane pośrednio. Przypomnij sobie, po co wycina się las i jak przebiega sukcesja.
Skutkiem deforestacji jest:
niszczenie siedlisk zwierząt, w tym gatunków zagrożonych;
nasilenie niekorzystnych zmian klimatycznych;
zaburzenie obiegu wody;
zabieranie rdzennym mieszkańcom miejsca do życia.
Wylesianie w tropikach to proces nieodwracalny. Wycinanie i wypalanie drzew odsłania glebę, która zwykle jest wykorzystywana rolniczo. Z powodu małej ilości próchnicy gleba nie jest żyzna, więc tereny szybko stają się nieużytkami. Odsłonięta gleba jest wypłukiwana i zarastana przez zarośla krzaczaste, gdyż tropikalne warunki (ulewne deszcze, susze) nie sprzyjają rozwojowi ekosystemu leśnego.