Sprawdź się
W wielu warzywach i owocach występują tzw. antyoksydanty (przeciwutleniacze). Należą do nich m.in. polifenole i witaminy (jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest witamina C). Ich rolą jest neutralizacja aktywności wolnych rodników w organizmie. Wyjaśnij, w jaki sposób mogą one przeciwdziałać powstawaniu chorób nowotworowych.
Białko p53 nazywane jest często „strażnikiem genomu”. W zdrowej komórce jego stężenie utrzymywane jest na niskim poziomie; białko to występuje w formie nieaktywnej. Aktywacja oraz wzmożona ekspresja genu kodującego p53 jest indukowana czynnikami mutagennymi, takimi jak np. promieniowanie UV. W przypadku drobnych uszkodzeń materiału genetycznego aktywność białka p53 skutkuje zatrzymaniem cyklu komórkowego w celu naprawy powstałych uszkodzeń. Jednak w przypadku rozległych uszkodzeń DNA białko to inicjuje proces zaprogramowanej śmierci komórek – apoptozy. Większość chorób nowotworowych jest spowodowana obecnością mutacji w genie kodującym białko p53.
Na podstawie informacji z tekstu wyjaśnij, w jaki sposób mutacja w genie kodującym białko p53 wpływa na proces nowotworzenia.