Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R6xc1462AjcgY1
Ćwiczenie 1
Które stwierdzenie jest prawdziwe: Możliwe odpowiedzi: 1. Promieniowanie cieplne spowodowane jest przez ruch termiczny molekuł ciała., 2. Promieniowanie cieplne spowodowane jest przez dostarczanie ciepła do ciała.
RQLHK9DJOuluI1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie: Promieniowanie termiczne emitowane jest tylko przez ciała rozgrzane do czerwoności / przez ciała w każdej temperaturze wyższej od zera bezwzględnego.
R1dxgMKzgkk3G1
Ćwiczenie 3
Które stwierdzenie jest prawdziwe: Możliwe odpowiedzi: 1. W promieniowaniu termicznym emitowanym w wyższej temperaturze, większy jest udział fal elektromagnetycznych o większej długości fali., 2. W promieniowaniu termicznym emitowanym w wyższej temperaturze, większy jest udział fal elektromagnetycznych o mniejszej długości fali.
11
Ćwiczenie 4

Czy to możliwe, że wszystkie ciała świecą? Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść
21
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij, dlaczego ze wzrostem temperatury ciała zwiększa się natężenie promieniowania termicznego?

uzupełnij treść
21
Ćwiczenie 6

Jeśli zbliżysz z boku rękę na kilka centymetrów do gorącego przedmiotu (np. kubka z herbatą, kaloryfera), odczujesz ciepło. Czym to jest spowodowane? Przeanalizuj znane ci sposoby przekazywania ciepła: przewodnictwo cieplne, konwekcję i promieniowanie. Opisz, w jaki sposób ciepło zostało przekazane w tym wypadku. Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść
11
Ćwiczenie 7

Kiedy do domu dostarczamy energię w tempie 1 kW, ucieka również 1 kW, a więc zawartość energii wewnętrznej w budynku jest stała i przekłada się na stałą temperaturę 10°C. Bezpośrednio po zwiększeniu mocy grzejnika np. do 2 kW temperatura w budynku jeszcze się nie zmienia i ucieka z niego wciąż 1 kW energii. Ponieważ jednak dostarczamy więcej energii, niż ucieka, energia wewnętrzna domu będzie rosnąć. Po upływie pewnego czasu temperatura wewnątrz domu wzrośnie.

RYMTjxuJ0SqVj
Źródło: dostępny w internecie: https://ziemianarozdrozu.pl/dl/NoK-book/Nauka_o_klimacie_1-43.pdf [dostęp 23.04.2022], Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).
R6ZxorMZl7H5Z
Kiedy do domu dostarczamy energię w tempie 1 kW, ucieka również 1 kW, a więc zawartość energii wewnętrznej w budynku jest stała i przekłada się na stałą temperaturę 10°C. Bezpośrednio po zwiększeniu mocy grzejnika np. do 2 kW temperatura w budynku jeszcze się nie zmienia i ucieka z niego wciąż 1 kW energii. Ponieważ jednak dostarczamy więcej energii, niż ucieka, energia wewnętrzna domu będzie rosnąć. Po upływie pewnego czasu temperatura wewnątrz domu wzrośnie. Zastanów się, jakie sytuacje ilustrują przedstawione schematy? Odpowiedź:
sytuacja w stanie równowagi termicznej przy mniejszej różnicy temperatur1. C, 2. A, 3. B
energia wewnętrzna domu rośnie 1. C, 2. A, 3. B
stan równowagi energetycznej przy wyższej różnicy temperatur1. C, 2. A, 3. B

Czy mógłbyś zaproponować inny sposób na uzyskanie stanu równowagi przy wyższej różnicy temperatur?

uzupełnij treść
RlAIr3GFdexU51
Ćwiczenie 8
Na Marsie podczas dużej burzy piaskowej pył pochłania większość dochodzącego światła słonecznego i tworzy efekt anty-cieplarniany, powodujący, że więcej ciepła ucieka z górnych warstw atmosfery niż opuszcza powierzchnię. Zaznacz promieniowanie słoneczne, które jest rozpraszane przez chmury i atmosferę. Opis alternatywny ilustracji: Rysunek do ćwiczenia 8 przedstawia rysunek obrazujący efekt anty-cieplarniany na Marsie. W centrum znajduje się obłok koloru piaskowego. Na jego tle umieszczono po prawej i lewej stronie figury przypominające "rozgałęziające się" wektory. Po lewej stronie figura ma kolor jasnoniebieski, po prawej - czerwony. Przy każdej "gałęzi" naniesiona informacja liczbowa.
Rys. Bilans energetyczny Marsa podczas dużej burzy piaskowej. Źródło: https://www.scienceinschool.org/pl/content/bilans‑energetyczny‑planet
Źródło: dostępny w internecie: https://www.scienceinschool.org/pl/content/bilans-energetyczny-planet, Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).
1
Ćwiczenie 8

Skorzystaj z dostępnych Ci źródeł i poszukaj odpowiedzi na pytanie. Jak wygląda bilans energetyczny na Marsie?

uzupełnij treść