Sprawdź się
Zaznacz, czy podane niżej stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe.
Zapoznaj się z celami działalności wybranych organizacji międzynarodowych, a następnie dopasuj do nich odpowiednią nazwę.
Przeanalizuj poniższą mapę i wykonaj polecenie.
Przeanalizuj poniższy tekst, a następnie wykonaj polecenia.
W miarę postępu cywilizacyjnego okazuje się, że istniejące struktury i modele polityczne nie są w stanie sprostać rzeczywistości, jaką tworzy świat pełen ryzyka, nierówności i wyzwań wybiegających poza obszar zakreślone granicami państw. Poszczególne rządy nie są w stanie uporać się z rozprzestrzenianiem się AIDS, zapobiec skutkom globalnego ocieplenia ani regulować chwiejnych rynków finansowych. Wiele procesów oddziałujących na społeczeństwa na całym świecie wymyka się istniejącym mechanizmom sprawowania władzy. W obliczu tego deficytu rządowego pojawiły się głosy za stworzeniem światowego systemu zarządzania, dzięki któremu kwestie globalne byłyby traktowane w sposób globalny. W związku z wciąż powracającymi wyzwaniami wykraczającymi poza kompetencje rządów narodowych mówi się o potrzebie stworzenia ponadnarodowych mechanizmów reagowania. […] Nowe formy zarządzania na szczeblu ponadnarodowym mogłyby zapoczątkować nowy kosmopolityczny porządek świata z przejrzystymi procedurami i normami regulującymi działania na poziomie ponadnarodowym, jak kwestie obronności czy praw człowieka.
Przeanalizuj logo znanych organizacji międzynarodowych i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem logo znanych organizacji międzynarodowych i wykonaj polecenie.
Przeanalizuj poniższy tekst i wykonaj polecenia.
Paweł Giętkowski, Protekcjonizm a wolny handel
W rzeczywistości nie wszystko przebiega tak pomyślnie […] – paradoksalnie jedną z przeszkód są właśnie te same korzyści skali, które wspierają rozwój handlu międzynarodowego. Otóż nowo powstałe przedsiębiorstwa, szczególnie w państwach rozwijających się, muszą sprostać konkurencji już istniejących rynkowych „gigantów”, którzy dzięki masowej produkcji ponoszą niższe koszty jednostkowe i mogą sobie pozwolić na sprzedaż po niższych cenach. Lokalni konkurenci nie mogą „rozwinąć skrzydeł”, ponieważ przy mniejszej skali produkcji ich koszty są wyższe, a podyktowane konkurencją ceny sprzedaży nie są w stanie ich pokryć, więc nie mogą oni powiększyć swojego udziału w rynku do odpowiedniego poziomu. […]Ponadto, z punktu widzenia danego państwa, przypadająca mu rola producenta konkretnych dóbr w ramach „podziału zadań” w światowej gospodarce może nie sprzyjać jego własnym interesom. Przykładowo zredukowanie jakiegoś kraju do roli eksportera żywności czy surowców hamuje jednak jego rozwój – nowoczesne produkty są sprowadzane z zewnątrz, co blokuje rozwój krajowego przemysłu, a mało efektywne rolnictwo czy górnictwo nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego wzrostu płac i poziomu życia. Dodatkowo z posiadania pewnych sektorów gospodarki nie da się w praktyce zupełnie zrezygnować na rzecz importu, a przemawiają za tym chociażby względy bezpieczeństwa – zbytnie uzależnienie od innego państwa w zakresie np. żywności czy energetyki zwiększa wrażliwość na szantaż ekonomiczny w przypadku pogorszenia stosunków. Należy jeszcze zauważyć, że globalne dążenie do wytwarzania po najniższych możliwych kosztach może prowadzić do szeregu negatywnych zjawisk. W niektórych państwach tania produkcja wiąże się z naruszeniem rozmaitych norm etycznych (np. zatrudnianie dzieci), społecznych (np. praca za „głodową” stawkę) czy środowiskowych (np. nadmierna emisja zanieczyszczeń). Z szerszej perspektywy taki model produkcji, choć może optymalny pod względem cenowym, nie jest pożądany.
Uzupełnij tabelę, wpisując w puste miejsca właściwe argumenty dotyczące pozytywnych i negatywnych skutków integracji.
W 1963 r. została utworzona Organizacja Jedności Afrykańskiej, która miała położyć fundamenty pod powstanie Stanów Zjednoczonych Afryki. W swoim przemówieniu Hajle Sellasje, cesarz etiopski i główny założyciel organizacji, mówił: „Afryka jest źródłem zasobów do eksploatacji, a Afrykanie ciałami wystawionymi na sprzedaż. […] Nasz Armagedon się skończył”*.
Wyobraź sobie, że masz dokończyć przemówienie wygłoszone przez cesarza. Skierowane ma ono być do przedstawicieli innych państw afrykańskich zgromadzonych na pierwszym posiedzeniu. Wyjaśnij w nim, dlaczego ważne jest stworzenie organizacji integrującej wszystkie państwa afrykańskie.
Indeks dolny * tekst dostępny online: polskieradio.pl. Indeks dolny koniec* tekst dostępny online: polskieradio.pl.