Sprawdź się
Możliwe odpowiedzi:
1.
2.
3.
4.
Wskaż poprawne wzory opisujące pracę mechaniczną w sytuacji, gdy wektor działającej siły znajduje się pod kątem 60° do wektora przemieszczenia .
Możliwe odpowiedzi:
1. moc wzrośnie, gdyż czas wtaczania zwiększy się,
2. moc zmaleje, gdyż Syzyf szybciej wtoczy kamień na górę,
3. moc wzrośnie, gdyż Syzyf szybciej wtoczy kamień na górę,
4. moc wzrośnie, gdyż Syzyf przebędzie w tym samym czasie krótszą drogę.
Syzyf wykonuję pracę polegającą na wtoczeniu ciężkiego głazu na szczyt góry. Jak zmieni się moc Syzyfa, w sytuacji, gdy głaz będzie on wtaczał szybciej?
- moc wzrośnie, gdyż czas wtaczania zwiększy się
- moc zmaleje, gdyż Syzyf szybciej wtoczy kamień na górę
- moc wzrośnie, gdyż Syzyf szybciej wtoczy kamień na górę
- moc wzrośnie, gdyż Syzyf przebędzie w tym samym czasie krótszą drogę
Samolot jadący po pasie startowym zaczyna się unosić po przebyciu po pasie lotniska drogi s = 1,3 km. Siła ciągu silników wynosi F = 700 kN. Oblicz pracę wykonaną przez silniki do rozpoczęcia unoszenia. Wynik podaj w MJ.
Odpowiedź: ............ MJ
Moc silnika lokomotywy wynosi P = 150 kW. Z jaką maksymalną prędkością może poruszać się pociąg ciągnięty przez dwie lokomotywy, jeśli wypadkowa siła oporów ruchu wynosi F = 20 kN, niezależnie od prędkości? Wynik podaj w km/h.
Odpowiedź: ............ km/h
Na rysunku przedstawiono kilka wykresów zależności pracy od czasu. Wskaż, który wykres jest prawidłowy dla ciała poruszającego się pod wpływem stałej siły ruchem jednostajnie przyspieszonym bez prędkości początkowej.
- a)
- b)
- c)
- d)
Ciało o masie m = 30 kg zsuwane jest w dół równi pochyłej o wysokości h = 50 cm i długości podstawy l = 5 m siłą F przyłożoną poziomo. Współczynnik tarcia ciała o równię wynosi f = 0,2. Wyznacz pracę siły F przy zsuwaniu ciała ruchem jednostajnym wzdłuż równi, od jej szczytu do podstawy. Wynik podaj w dżulach, z dokładności do jednego miejsca po przecinku, przyjmując g = 9,81 m/s2.
Odpowiedź: ............ J
Ciało o masie m = 40 kg zsuwane jest w dół równi pochyłej o wysokości h = 20 cm i długości podstawy l = 4 m siłą F przyłożoną poziomo. Praca siły F wyniosła W = 200 J. Wyznacz, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, wartość współczynnika tarcia ciała o równię, przyjmując g = 9,81 m/s2.
f = ............
Przy pierwszym uroczystym wyjściu statku w morze, jest on holowany przez dwa mniejsze statki w sposób pokazany na rysunku. Holowany statek przebył drogę s = 2 km w czasie t = 20 min. Wyznacz użyteczne moce silników mniejszych statków, jeśli siły działające na liny mają wartości FIndeks dolny 11 = 3 kN oraz FIndeks dolny 22 = 2 kN oraz cos alfa = 0,3, cos beta = 0,6. Wynik podaj w kilowatach.
P1 = ............ kW
P2 = ............ kW
Samolot o masie M = 200 t jadący po pasie startowym zaczyna się unosić po przebyciu po pasie drogi s = 1,3 km w czasie t = 12 s. Oblicz pracę silników samolotu do momentu oderwania się od ziemi. Przyjmij, że początkowo samolot spoczywał, a ruch samolotu był jednostajnie przyspieszony. Pomiń opory ruchu. Wynik podaj w MJ i zaokrąglij do pełnych jednostek.
Odpowiedź: ............ MJ