Siła jest równoległa do przemieszczenia, więc wzór na pracę uprości się.
1
Ćwiczenie 4
R17CoCdHyFgEi
1
Ćwiczenie 5
Rjvpz9xmU2PV0
Pracę wykonaną przez stałą siłę w ruchu przyspieszonym bez prędkości początkowej można wyrazić wzorem: . Praca jest zatem proporcjonalna do kwadratu czasu.
3
Ćwiczenie 6
RZte86djqtWaD
Ruch ciała jest jednostajny - oznacza to, że siły działające w kierunku ruchu muszą się równoważyć.
Siły działające na ciało to siła ciężkości, siła tarcia oraz przyłożona zewnętrzna siła F. Rozłóż działające siły na składowe w kierunku ruchu oraz prostopadłe do kierunku ruchu. W kierunku ruchu działa siła tarcia, siła zsuwająca (składowa siły ciężkości) oraz składowa siły F.
Siła tarcia jest proporcjonalna do siły nacisku ciała na podłoże. Wypadkowy nacisk spowodowany jest przez prostopadłą do ruchu składową siły ciężkości oraz składową siły F działającą w przeciwnym kierunku.
2
Ćwiczenie 7
R177MPDQpNcDx
Siły działające na ciało to siła ciężkości, siła tarcia oraz przyłożona zewnętrzna siła F. Rozłóż działające siły na składowe w kierunku ruchu oraz prostopadłe do kierunku ruchu. W kierunku ruchu działa siła tarcia, siła zsuwająca (składowa siły ciężkości) oraz składowa siły F. Wartość siły F możesz obliczyć korzystając ze wzoru .
3
Ćwiczenie 8
Przy pierwszym uroczystym wyjściu statku w morze, jest on holowany przez dwa mniejsze statki w sposób pokazany na rysunku. Holowany statek przebył drogę s = 2 km w czasie t = 20 min. Wyznacz użyteczne moce silników mniejszych statków, jeśli siły działające na liny mają wartości FIndeks dolny 11 = 3 kN oraz FIndeks dolny 22 = 2 kN oraz cos αalfa = 0,3, cos βbeta = 0,6. Wynik podaj w kilowatach.
RS0jjgdLPtQJ7
R1FhtfN7GVGWU
Oblicz najpierw prace wykonane przez dwa mniejsze statki. Następnie skorzystaj ze wzoru wiążacego moc z pracą i czasem.
2
Ćwiczenie 9
R1DnbsP4MMGD4
Aby wyznaczyć siłę ciągu silnika, najpierw, korzystając z danych: drogi i czasu, wyznacz przyspieszenie samolotu.