Sprawdź się
Wskaż poprawne dokończenie zdania.
Widmo emisyjne, jest to widmo fal elektromagnetycznych...
- pochłanianych przez pierwiastek.
- wysyłanych przez pierwiastek.
- ignorowanych przez pierwiastek.
Wskaż poprawny element tekstu.
Aby określić radialną / orbitalną prędkość gwiazdy względem Ziemi należy najpierw w laboratorium zbadać widmo emisyjne / absorpcyjne / ciągłe pierwiastka, którego spodziewamy się w składzie chemicznym gwiazdy. Następnie należy zbadać widmo emisyjne / absorpcyjne / ciągłe gwiazdy i zmierzyć różnicę w długości fali światła. Na koniec, przy pomocy prawa Keplera / Dopplera / Hubble’a, należy wyliczyć prędkość, z jaką porusza się gwiazda.
Wstaw odpowiednie fragmenty tekstu we właściwe miejsca.
czerwieni, fioletowi, zbliżają się do, oddalają się od
Linie widmowe innych galaktyk przesunięte ku .................................... dowodzą, że inne galaktyki .................................... nas.
Oblicz, z jaką prędkością oddala się od Ziemi gwiazda, której linia widmowa jonów wapnia Ca+ wynosi 0,398 μm. Zmierzona w laboratorium linia widmowa tych jonów ma długość fali λ = 0,395 μm. Wynik zaokrąglij do pełnych km/s.
Odpowiedź:............ km/s
Zaznacz wszystkie prawdziwe stwierdzenia.
- Na podstawie widma absorpcyjnego światła przechodzącego przez atmosferę planety jesteśmy w stanie określić jej skład chemiczny.
- Efekt Dopplera nie ma wpływu na prędkość rozprzestrzeniania się fali.
- Im dalej znajduje się od nas galaktyka, tym różnica długości linii w widmie jest większa.
Długość linii absorpcyjnej pewnego pierwiastka to 0,382 μm. Linię tę zlokalizowano w widmie gwiazdy przesuniętą o 0,003 μm w kierunku koloru czerwonego. Z jaką prędkością radialną porusza się ta gwiazda? Czy zbliża się ona do Ziemi, czy oddala? Wynik podaj w km/s po zaokrągleniu do jedności.
Odpowiedź:
Gwiazda porusza się z prędkością ............ km/s.
Gwiazda ta {zbliża się do Ziemi} / {#oddala się od Ziemi}.
Oblicz, jak szybko musiałaby się oddalać od Ziemi galaktyka, aby kolor fioletowy emitowany przez nią był odbierany na Ziemi jako kolor czerwony. Przyjmij, że kolorowi czerwonemu odpowiada fala o długości 700 nm, natomiast kolorowi fioletowemu fala o długości 400 nm.
Odpowiedź: ............ km/s
Jaka będzie różnica między długością fali zmierzonej w widmie gwiazdy zbliżającej się do Ziemi z prędkością 1000 km/s, a wynikiem laboratoryjnym dla atomu sodu o długości fali absorpcyjnej 589 nm? Wynik podaj w nanometrach po zaokrągleniu do jedności.
Odpowiedź: ............ nm.