Sprawdź się
Uzupełnij tekst.
W centrum atomu dowolnego pierwiastka znajduje się ............................. Obiekt ten składa się z dwóch typów cząstek: .................., mających ładunek dodatni, i ...................., które są elektrycznie obojętne. Cząstki te nazywamy wspólnie ..................... W skład atomów wchodzą jeszcze .................., mające ładunek ujemny.
Z podanej listy wybierz wszystkie określenia opisujące jądro atomowe.
- Jądro atomowe jest bardzo małym obiektem o rozmiarach rzędu kilku fm.
- Jądro atomowe zajmuje połowę objętości atomu.
- Jądro atomowe zbudowane jest z neutronów, protonów i elektronów.
- Jądro atomowe zbudowane jest z nukleonów.
- Gęstość materii jądrowej jest porównywalna z gęstością ołowiu.
- Gęstość materii jądrowej jest wiele rzędów wielkości większa niż gęstości cieczy i ciał stałych, z którymi mamy na co dzień do czynienia.
- Jądro atomowe skupia prawie całą masę atomu.
- Masa jądra atomowego jest taka sama jak masa otaczających go elektronów.
- Ładunek elektryczny jądra atomowego jest ujemny.
- Ładunek elektryczny jądra atomowego jest dodatni.
Oblicz stosunek masy protonu do masy elektronu. Masa elektronu wynosi 0,511 MeV/2, a masa protonu 938,272 MeV/2. Wynik zaokrąglij do pełnej liczby.
Odpowiedź: Stosunek masy protonu do masy elektronu wynosi .............
Promień jądra atomowego, , można oszacować, korzystając ze wzoru , gdzie to liczba nukleonów w jądrze, a = 1,2 fm. Oszacuj promień jądra niklu składającego się z 28 protonów i 36 neutronów. Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Odpowiedź: Promień jądra niklu wynosi ............ fm.
Masę atomów i cząsteczek podaje się, stosując atomową jednostkę masy , zwaną również unitem. Masa jednego unitu została zdefiniowana jako 1/12 masy izotopu węgla 12C i wynosi 931,494 MeV/2, co odpowiada 1,66 · 10-27 kg.
Masa pojedynczego atomu złota wynosi 197. Atom złota składa się z jądra zbudowanego z 79 protonów i 118 neutronów oraz chmury elektronowej wytworzonej przez 79 elektronów. Oblicz, jaki procent masy atomu złota stanowi masa elektronów. Masa elektronu wynosi 0,511 MeV/2. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Odpowiedź: Masa elektronów stanowi ............% masy atomu złota.
Promień jądra atomowego, , można oszacować, korzystając ze wzoru , gdzie to liczba nukleonów w jądrze, a = 1,2 fm. Oblicz, ile razy jądro ołowiu (82 protony i 126 neutronów) jest większe od jądra tlenu (8 protonów i 8 neutronów). Jądra ołowiu i tlenu mają kształt kulisty. Wynik podaj z dokładnością do pełnej liczby.
Odpowiedź: Jądro ołowiu jest ............ razy większe od jądra tlenu.
Zakładając, że masa jądra atomowego jest w przybliżeniu równa , gdzie to liczba nukleonów budujących jądro, a 1 = 1,66 · 10-27 kg to jednostka masy atomowej, oblicz gęstość materii jądrowej. W obliczeniach przyjmij, że jądro atomowe ma kształt kuli o promieniu równym , gdzie = 1,2 fm. Wynik podaj w kg/m3 z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Odpowiedź: Gęstość materii jądrowej wynosi ............ · 1017 kg/m3.
Gwiazdy neutronowe to masywne, kuliste obiekty astronomiczne składające się głównie z cieczy neutronowej o średniej gęstości rzędu 1017 – 1018 kg/m3. Oblicz promień gwiazdy neutronowej o masie dwóch mas Słońca. Przyjmij, że średnia gęstość gwiazdy neutronowej jest dwa razy większa niż średnia gęstość materii jądrowej w jądrach atomowych i wynosi 5 · 1017 kg/m3. W obliczeniach przyjmij, że masa Słońca wynosi 2,0 · 1030 kg. Wynik zaokrąglij do pełnych kilometrów.
Odpowiedź: Promień gwiazdy neutronowej wynosi ............ km.