Sprawdź się
Zapoznaj się z cytatem i wykonaj polecenie.
Finał klasycznej EuropyPrzez właściwą politykę polską należy rozumieć politykę, która w danej sytuacji najlepiej służy polskim interesom.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Sztuka słuchania. Cele polskiej polityki zagranicznej. Komentarze politykówMinister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. (…)
„Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną. Rolą ministra spraw zagranicznych jest zdobywanie dla niej ponadpartyjnego poparcia. Ufam, że główne kierunki polskiej dyplomacji – troska o bezpieczeństwo i rozwój państwa, poparcie dla budowy sprawnej, skutecznej i spójnej Unii Europejskiej, posiadającej silny mandat demokratyczny, współpraca regionalna w Europie Środkowej, wsparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej naszych sąsiadów – to sprawy, które nas ponadpartyjnie łączą” – stwierdził Jacek Czaputowicz w sejmie. Szef MSZ podzielił swoje exposé na różne obszary działalności resortu. Podniósł m.in. kwestie naszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Unią Europejską, Ukrainą, a także państwami Azji i Bliskiego Wschodu.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest polską racją stanuZa trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek, takich jak te, których w przeszłości już doświadczaliśmy. Po 2022 r. będziemy już całkowicie niezależni od wschodniego dyktatu – mówi w rozmowie z Codzienną Piotr Woźniak.
Dlaczego PGNiG tak usilnie stara się całkowicie odciąć od gazu z Rosji? Jak zdefiniuje Pan bezpieczeństwo energetyczne przy takiej strategii? Może gdyby cena gazu z Rosji w przyszłości była niższa od cen surowca z innych kierunków, to warto by rozważyć jego zakup.
Bezpieczeństwo energetyczne to pewność dostaw paliwa po uczciwej, rynkowej cenie. Nie jesteśmy bezpieczni, jeżeli nie mamy pewności, że dostaniemy paliwo, które kupiliśmy, lub jeśli dostaniemy takie, które nie nadaje się do użytku. Nie możemy również mówić o bezpieczeństwie wówczas, gdy warunkiem dostaw jest zapłacenie absurdalnie wysokiej ceny. Strategia energetyczna wschodniego dostawcy mówi wprost o wykorzystaniu gazu jako narzędzia politycznych nacisków. Z takimi dostawcami nie chcemy współpracować.